chcesz, by Twój bohater zaintrygował czytelników? Daj mu tajemnicę i spraw, by czytelnik pragnął ją poznać. Jaką tajemnicę kryją Twoi bohaterowie?

Być może fascynacja tajemniczymi bohaterami bierze się stąd, że inni ludzie są dla nas zagadką. I dotyczy to także i tych osób, które znamy bliżej. Zwykle wiemy o nich tylko tyle, ile możemy wywnioskować z tego, co mówią lub jak się zachowują. A często jest to tylko niewielka część prawdy.

Jak stworzyć tajemniczego bohatera? Doświadczeni pisarze doradzają, by uważnie obserwować obcych ludzi, spotkanych przypadkowo w kolejce, restauracji czy pociągu. Nie skupiajmy się jednak nadmiernie na ich wyglądzie, lecz spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytania: Co w życiu przeżyli? Do czego dążą? Jakie są ich największe pragnienia? A może coś ukrywają: brzuszek, łysinę, podwójny podbródek czy też mroczną tajemnicę? Jak postrzegają ich inni? Obserwując ludzi, zastanawiajmy się więc, do jakiego życia by oni, naszym zdaniem, pasowali.

Tych spostrzeżeń nie musimy notować; wystarczy, że „zapiszemy” je w głowie. Jeśli je zapamiętamy, to znaczy, że warto je wykorzystać w pracy pisarskiej. I wtedy możemy zacząć zadawać bardziej szczegółowe pytania na temat naszego nowego bohatera, np. Gdzie się urodził? Gdzie dorastał? Jakie były jego relacje z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi? Gdzie chodził do szkoły? Kim była jego pierwsza miłość? Czy studiował? Jaki był polityczny klimat za czasów jego młodości? Dlaczego wybrał taki zawód? I tak dalej. To właśnie poprzez zadawanie pytań powołujemy bohaterów do życia.  Są ulepieni nie z gliny, lecz z odpowiedzi na pytania.

Kiedy poznamy już wszystkie odpowiedzi, musimy sprawić, by i czytelnik chciał je poznać. Aby tak się stało, nie możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania za jednym zamachem, lecz wraz z rozwojem fabuły stopniowo dozować informacje na temat bohatera. W ten sposób bohater stanie się tajemniczy i zaintryguje czytelnika.

Pamiętajmy, że czytelnik jest zainteresowany przede wszystkim tym, co się z bohaterem dzieje teraz i tym, co się z nim za chwilę stanie. Jeśli jednak poznanie przeszłości okaże się niezbędne do zrozumienia teraźniejszości, czytelnik będzie ją śledził z zapartym tchem i niecierpliwie czekał na takie chwile, kiedy autor uchyli rąbka tajemnicy. Należy więc wpleść wspomnienia pomiędzy wydarzenia teraźniejsze. Jak to zrobić?

Tajemnice bohatera możemy wyjawić, pokazując go z punktu widzenia innej osoby. Przykładowo, starsza siostra widzi w nim przede wszystkim nieporadnego chłopca. Kochance może wydawać się władczy, a kolega z pracy będzie go uważał za lizusa. Wszystkie te postaci mają inne osobowości i dopiero ich zrozumienie prowadzi do lepszego poznania bohatera.

Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest konflikt. Podczas kłótni ludzie często mimowolnie wyjawiają swoje największe sekrety. Więcej na ten temat w poście Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów.

I wreszcie, najbardziej niezawodnym sposobem jest postawienie bohatera w sytuacji próby. Nie bójmy się piętrzyć przed bohaterem problemów; wywierajmy na nim emocjonalną presję, aż w punkcie kulminacyjnym stanie on przed czytelnikiem całkowicie odsłonięty. Jego tajemnica wreszcie się wyjaśni.

Źródło: Robert Wilson, The mystery of character, The Writer Magazine

Przeczytaj także:

Jak wczuć się w bohatera

Czy Twój bohater jest rozczarowany? Powinien być.

Bohater i jego tajemnica

Jak pisać o emocjach

Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów

Jak zmusić bohatera do działania

Typy bohaterów:

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Bezwzględna karierowiczka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Egocentryczna socjopatka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera

Przyjaciel głównego bohatera-Mentor

Przyjaciel głównego bohatera-Mędrzec

Czarny charakter