dobry kryminał jest jak dobra zagadka. I to w sensie dosłownym. Oto przykładowa zagadka: „Co to jest: małe, białe, stoi na telewizorze? Pchła w koszuli nocnej.”
Każda zagadka zawiera w sobie trzy elementy: coś ogólnego (małe, białe), coś specyficznego (stoi na telewizorze) i niespodziankę na końcu (pchła w koszuli nocnej). Są to też trzy podstawowe części składowe kryminału.  Rozwiązanie zagadki ukryte jest na pierwszym planie, nie tkwi wcale w szczegółach, choć tak często dajemy się im zwieść.

Sercem każdej zagadki jest paradoks. Rzeczy nie są tym, czym się na pierwszy rzut oka wydają. Wskazówek trzeba szukać między wierszami. Odpowiedź nie jest oczywista, ale gdzieś jest. Każda wskazówka powinna być dobrze zakamuflowana, ukryta gdzieś w tle, tak że wydaje się naturalną częścią danej sceny. Czytelnik powinien odkryć ją sam. Jeśli się zbytnio wyróżnia, poczuje się oszukany. Trzeba stworzyć środowisko, które jest naturalne dla obiektu/osoby/informacji, tak by czytelnik prawie ich nie zauważył. Niech jeden z podobnie wyglądających kamieni będzie diamentem.

Stworzenie fabuły opartej na zagadce wymaga umiejętności wprowadzenia czytelnika w błąd. Czytelnik powinno się wydawać, że widzi związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy przedstawionymi mu faktami. Dobry kryminał zawiera w sobie dwie historie: tę, która mogła się wydarzyć i tę, która się wydarzyła. Napięcie wynika z konfliktu pomiędzy tym, co się wydarzyło w opozycji do tego, co wydaje się, że się wydarzyło. Wyzwaniem dla czytelnika powinno być rozwikłanie zagadki, zanim uczyni to główny bohater, którym zwykle jest detektyw. Jeśli nie zdąży przed głównym bohaterem, to przegrywa.

W kolejnym wpisie przedstawię trzy akty, z jakich składa się fabuła kryminału.

Powiązane wpisy:

Jak napisać kryminał (2)

Jak zbudować napięcie?

Bohater i jego tajemnica

Strzelba Czechowa i jak ją zawiesić na ścianie na 6 sposobów

Chcesz zwiększyć napięcie? Zawieś akcję.

Nieoczekiwany zwrot akcji na 6 sposobów

Sceny i sequele

Jak napisać powieść przygodową (1)

Jak napisać powieść przygodową (2)

Jak stworzyć wątek miłosny? (1)

Jak stworzyć wątek miłosny? (2)