czytelnicy uwielbiają dobre fabuły przygodowe. Mają  szansę przeżyć wspólnie z bohaterem niezapomniane przygody, wyruszyć do miejsc, w których nigdy nie byli. Przygoda w literaturze to podróż w nieznane, egzotyczna i niespodziewana, na granicy niebezpieczeństwa, z którego jednak wychodzi się cało.

Tematem powieści przygodowej zwykle jest wędrówka. Podobnie jak w wielu baśniach, bohater opuszcza wygodny dom w poszukiwaniu szczęścia. Zgodnie z głównym przesłaniem powieści przygodowej, tego szczęścia nigdy nie można zaznać w domu, ale gdzieś daleko stąd.

W powieści przygodowej najważniejsza jest akcja, a nie prawda psychologiczna o bohaterze, który wcale nie musi się zmieniać pod wpływem kolejnych przygód. Zresztą, bohater nie ma nawet czasu na refleksję nad sobą czy sensem życia. Wydarzenia przerastają bohatera. Przygody pojawiają się jedna po drugiej, nie zostawiając czasu na zastanowienie. Czytelnik ocenia go na podstawie jego czynów, a nie cech charakteru.

Na powieść przygodową składają się:

  1. ekscytujące wydarzenia:
    Nie mogą one pojawiać się w dowolnej kolejności, lecz tworzyć ciąg przyczynowo -skutkowy. Jedna przygoda musi wypływać z drugiej – jak w bajce. W przeciwnym razie będą tylko barwnym kalejdoskopem wydarzeń, który nie utrzyma na długo uwagi czytelnika.
  2. egzotyczne miejsca:
    Autor powieści przygodowej powinien zdobyć szczegółową wiedzę na temat opisywanych miejsc. Przed przystąpieniem do pisania należy przeprowadzić research w Internecie i bibliotece, sporządzić wiele notatek. Nigdy nie wiadomo, jaka informacja może się przydać. Opis miejsca powinien być pełen intrygujących detali, które sprawiają, że czytelnik może poczuć się, jakby tam był. Poszczególne detale należy dozować czytelnikowi, tak by były dynamiczną częścią fabuły, a nie elementem statycznego opisu.
  3. wartkie opowiadanie:
    Aby napisać powieść przygodową, trzeba umieć dobrze opowiadać. Bohater ma swobodnie poddać się biegowi wydarzeń, a czytelnik – śledzić jego przygody z zapartym tchem.

Podobnie jak kryminał i historia miłosna składa się z trzech aktów. Więcej na ten temat w kolejnym wpisie.

Powiązane wpisy:

Jak napisać powieść przygodową (2)

Jak zbudować napięcie

Strzelba Czechowa i jak ją zawiesić na ścianie na 6 sposobów

Chcesz zwiększyć napięcie? Zawieś akcję.

Nieoczekiwany zwrot akcji na 6 sposobów

Sceny i sequele

Jak stworzyć wątek miłosny? (1)

Jak stworzyć wątek miłosny? (2)