kiedy bohater pojawia się w Twojej wyobraźni, często przychodzą Ci na myśl jego cechy charakteru, upodobania lub dziwactwa. Ale bohater musi też jakoś wyglądać. Co więcej, to właśnie wygląd zewnętrzny często decyduje o tym, czy postać zaistnieje  w wyobraźni czytelnika.

Wyglądu zewnętrznego bohatera nie musisz na siłę wymyślać. Przecież wokół Ciebie jest tylu ludzi, których rysy twarzy mogą posłużyć za inspirację. Możesz także wykorzystać zdjęcia ludzkich twarzy, np. z gazety czy portali takich jak Flickr. Wyrób sobie nawyk obserwowania ludzkich twarzy, mimiki.

Kiedy obmyślisz wygląd bohatera, zastanów się, jakie pierwsze wrażenie o nim powinien odnieść czytelnik. O ile w życiu pierwsze wrażenie jest całkowicie mimowolne, o tyle w powieści autor decyduje o tym, jaki obraz bohatera zobaczy czytelnik.

Unikaj długich opisów wyglądu bohatera. Nie chodzi o to, by szczegółowo opisywać rysy twarzy bohatera bądź informować czytelnika o tym, ile ma on wzrostu. Twój bohater nie jest nieruchomym modelem. Dla czytelnika mniej ważne niż to, że ma szczupłe ręce jest to, że te ręce mu się trzęsą. Jeśli jedynie napomkniesz, że bohaterka jest otyła, a w żadnej scenie nie zwrócisz uwagę na niedogodności, jakie odczuwa w związku z nadwagą (np. kiedy próbuje zmieścić się w przyciasną sukienkę), czytelnik z pewnością w ogóle nie zwróci na tę informację uwagi. Wykorzystaj wygląd bohatera do ukazania niektórych cech jego charakteru. Z faktu posiadania zeza albo niskiego wzrostu można wywieść wiele lęków, przekonań, a nawet życiowych decyzji.

Opis wyglądu zewnętrznego bohatera powinien pojawiać się mimochodem. Przykładowo, kiedy bohaterka zalewa się łzami, możesz wtrącić informację o tym, jaki odcień mają jej oczy. A podczas pocałunku bohaterów możesz wspomnieć o ich ustach. Kiedy wiatr rozwiewa włosy bohaterki, dobrze jest je opisać.

Pozostaw jednak trochę miejsca dla wyobraźni czytelnika. Nie musisz informować go o wszystkich cechach anatomicznych Twojego bohatera. Niech pewne cechy czytelnik sam sobie dopowie. Słynni pisarze zwykle stosują się do tej zasady, dlatego tez tak często rozczarowujemy się, kiedy widzimy filmową adaptację ulubionej powieści, gdyż inaczej wyobrażaliśmy sobie bohaterów.

Przeczytaj także:

Jak wczuć się w bohatera

Czy Twój bohater jest rozczarowany? Powinien być.

Bohater i jego tajemnica

Jak pisać o emocjach

Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów

Jak zmusić bohatera do działania

Typy bohaterów:

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Bezwzględna karierowiczka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Egocentryczna socjopatka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera

Przyjaciel głównego bohatera-Mentor

Przyjaciel głównego bohatera-Mędrzec

Czarny charakter