kiedy pojawia się blokada, czyli innymi słowy brak natchnienia, nie można w żaden sposób zmusić się do pisania. Niektórzy odczuwają trwałe, inni – chwilowe blokady w pisaniu. W zdecydowanej większości przypadków wynikają one nie z braku umiejętności, lecz braku wiary w to, że jest się w stanie napisać dobry tekst. Oto kilka metod pokonywania pisarskich blokad.

Pisanie automatyczne

Na początku powinieneś zidentyfikować, jaki rodzaj blokady Cię trapi. W tym celu dobrze jest wypróbować metodę pisania automatycznego. To uniwersalny sposób na pokonywanie blokad.

Zapisz więc na kartce, co sprawia, że pisanie jest dla Ciebie przykrym obowiązkiem, a nie przyjemnością. Pisz bez przerwy przez 10 minut, nie zważając na stylistykę czy gramatykę. Nie zatrzymuj się, nie skreślaj. Następnie przeczytaj swój tekst i spróbuj w jednym zdaniu zdefiniować swoją pisarską blokadę. Jeśli zrozumiesz, co cię dręczy, łatwiej będzie Ci z tym walczyć.

Szybkie pisanie

Napisz u góry kartki tytuł czy temat tekstu, którego napisanie sprawia Ci trudność, a  następnie spróbuj napisać jak najszybciej kilka zdań o tym zagadnieniu. Nieważne, co to będzie, liczy się tempo. Nie kontroluj tego, co powstaje na papierze. Celem tego ćwiczenia jest przede wszystkim przełamanie lęku przed pisaniem.

Ponadto, podczas szybkiego pisania często dochodzą do głosu nasze własne oryginalne skojarzenia. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki temu ćwiczeniu po prostu zaczniesz pisać i przekonasz się, że nie jest to takie straszne. Im większą odczuwasz blokadę, tym szybciej powinieneś pisać i tym mniej zastanawiać się nad tym, co napisałeś.

Pisanie na głos

Skoro nie masz ochoty na pisanie, to spróbuj pisać…nie pisząc. Zastosuj metodę pisania na głos, czyli po prostu opowiedz sam sobie to, co chcesz napisać. Przekonasz się nagle, że masz wiele do powiedzenia (i do napisania), a także odkryjesz mnóstwo nowych inspiracji, których sobie dotychczas nie uświadamiałeś. Aby nie utracić tych ulotnych pomysłów, nagraj swój monolog na dyktafon.

Pogawędka

Być może zamiast konwersować sam z sobą, wolisz pogadać z kim innym? Pogawędka z przyjacielem czy znajomym to także dobra metoda na pokonanie blokady. Spróbuj opowiedzieć innej osobie o tym, co piszesz lub zamierzasz napisać.  Przekonasz się, że nawet krótka rozmowa da Ci wiele powodów do refleksji. Jeśli napisałeś już jakąś część tekstu, ale jesteś z niego niezadowolony i to blokuje cię przed kontynuowaniem pracy, może uda Ci się poprosić znajomego, by przeczytał Twój tekst i zaznaczył w nim miejsca, w których się nudzi. Dzięki temu będziesz wiedział, nad którymi partiami tekstu popracować.

List do Wewnętrznego Krytyka

Być może kontrolę nad Tobą przejął Wewnętrzny Krytyka, który podpowiada Ci, że wszystko, co napisałeś jest słabe i nic nie warte. Spróbuj się z nim rozprawić. Napisz do niego list, rozpoczynając od słów „Mój Wewnętrzny  Krytyku”, w którym delikatnie dasz do zrozumienia Twojemu prześladowcy, żeby zostawił Cię w spokoju. Odtąd wyobrażaj sobie, że piszesz dla czytelnika, który jest życzliwy i dobrze Ci życzy.

Zmiana pracowni

Z pewnością codziennie zasiadasz przed komputerem przy tym samym biurku, masz ten sam widok z okna. Może spróbuj na jaki czas przenieść swoje miejsce pracy do kuchni lub na balkon? Często ta prosta metoda daje zdumiewające efekty.

 

Jeśli te metody nie poskutkują, to po prostu odpocznij na jakiś czas od pracy nad swoim dziełem. Spotkaj się z przyjaciółmi, pójdź do kina, spędź weekend za miastem. To, że nie będziesz w tym czasie pisał, nie oznacza, że Twoje myśli nie będą krążyły wokół Twojego dzieła. Nie zdziw się, jeśli nagle spotkani ludzie, zasłyszane rozmowy, a nawet Twoje sny staną się dla Ciebie inspiracją. Wrócisz do pracy z głową pełną pomysłów.

Więcej na temat pokonywania pisarskich blokad w książkach: Szkoła twórczego pisania oraz Kreatywna praca dyplomowa.

Powiązane wpisy:

Nie wierzysz, że potrafisz pisać? Pokonaj Wewnętrznego Krytyka.

Potrafisz napisać coś wyjątkowego. Uwierz w to!

Nie masz czasu na pisanie? Wypróbuj technikę Pomodoro.

Chcesz zostać pisarzem? Na co czekasz?

Jak przeobrazić inspirację w pomysł na powieść.

Mapa myśli w warsztacie pisarza

Pisanie automatyczne