impulsem do pisania może stać się wszystko. Nagle dostrzegamy potencjał literacki w napotkanej osobie, zaobserwowanej sytuacji czy podsłuchanej rozmowie. Nie ma gorszych lub lepszych inspiracji. Ważne jednak, by nie utknęły one w martwym punkcie, aby stały się częścią większej i spójnej całości. Jak przeobrazić inspirację w pomysł na opowieść?

Oto najczęstsze literackie inspiracje:

Inspiracja nr 1: Bohater

Bez bohatera nie ma opowieści. Nawet najbardziej zapierająca dech w piersiach fabuła nie przyciągnie uwagi czytelnika, jeśli zabraknie wiarygodnego bohatera, z którym będzie mógł się zidentyfikować.  Do stworzenia bohatera zainspirować nas może każdy: ciocia, koleżanka, klient w kolejce do kasy czy pasażer w pociągu. Podobno najlepiej jest inspirować się przypadkowo spotkanymi osobami, gdyż wówczas nic nie ogranicza wyobraźni. Znani pisarze czasami przyznają, że noszą ze sobą notatniki, w których zapisują obserwacje na temat różnych osób, które później zaludniają ich opowieści.

Jeśli przed oczyma Twojej wyobraźni pojawił się przyszły bohater, możesz zadać sobie pytania: Co wydarzyło się w jego przeszłości? Kto złamał mu serce? Jaki jest jego najskrytszy sekret? W ten sposób, zaczynając od bohatera, stworzysz szkielet fabuły.

Ale pamiętaj, że Twoja opowieść to historia bohatera, a nie jego studium psychologiczne. Jeśli meandry psychiki bohatera zaczynają za bardzo Cię pochłaniać, jesteś na najlepszej drodze do stworzenia rozwlekłego monologu neurotycznego egocentryka, a nie wciągającej powieści. Aby tego uniknąć, wybierz kilka najważniejszych wydarzeń z życia bohatera i zapisz je w formie scen. Dzięki temu Twoja opowieść nabierze tempa, a bohater przestanie ciągle rozmyślać i wreszcie zacznie działać.

Inspiracja nr 2: Sytuacja

Skoro bohaterowie mogą okazać się zwodniczą inspiracją, to może lepszym impulsem do pisania będzie zaobserwowana lub wyobrażona sytuacja?  Z pewnością jest to dobry punkt wyjścia, gdyż właśnie czyny bohatera najbardziej przykuwają uwagę czytelnika.

Niebanalna sytuacja może być doskonałym materiałem do stworzenia sceny. Warto jednak pamiętać, że od sceny do fabuły daleka droga. W skrócie można to ująć następująco: scena opowiada o tym, co się dzieje, zaś fabuła wyjaśnia, dlaczego się to dzieje. A do odpowiedzi na to drugie pytanie niezbędna jest dogłębna znajomość bohaterów.

Rozpoczęcie pisania od scen jest więc rozwiązaniem dobrym, ale nie idealnym. Jeśli zamiast nadmiernie koncentrować się na bohaterach, przesadnie skupiasz się na wydarzeniach, to trafiłeś z deszczu pod rynnę. Gdy masz pomysł na sceny, ale nie pogłębiłeś charakterów postaci, to w pewnym momencie utkniesz w martwym punkcie i zaczniesz tracić chęć do pisania.  W takiej sytuacji, oczywiście, należy zacząć dopracowywać bohaterów.

Inspiracje nr 3: Rozmowa

Być może do pisania zainspirowała cię podsłuchana rozmowa lub historia opowiedziana Ci przez kogoś. Jako pisarz powinieneś wykształcić w sobie umiejętność wsłuchiwania się w rytm rozmowy, wychwytywać konstrukcje typowe dla języka mówionego. Ta umiejętność pozwoli Ci pisać dobre dialogi. Jednak nawet świetnie napisane dialogi nie zagwarantują sukcesu opowieści, jeśli nie będą skutecznie popychały akcji. W opowieści podobnie jak w życiu, to czyny a nie słowa mówią najwięcej o człowieku. Nie pozwól, by Twoja opowieść była przegadana.

Inspiracja nr 4: Obraz

Pisząc obraz, mam na myśli wszystko to, co poddaje się obrazowemu opisowi, np. krajobraz czy sen. Moc obrazów jest naprawdę potężna. Barwne opisy wpływają na emocje, zapadają w pamięć i przykuwają czytelnika do lektury. Oczywiście, pod warunkiem, że są dawkowane z rozmysłem. Zwłaszcza pisarze obdarzeni szczególną wrażliwością wizualną mogą ulec pokusie, by opisywać wszystko – niezależnie od tego, czy ma to znaczenie dla bohatera lub fabuły. Nie możesz sprawić, by Twoja historia utonęła w powodzi szczegółów. Obraz to doskonała inspiracja, jednak pod warunkiem, że rozwinie się ona w jakąś ciekawą historię z udziałem bohatera.

 

Źródło: Quinn Dalton, Five ways into the story, The Writer Magazine

 

Przeczytaj także:

Czym jest natchnienie

Chcesz zostać pisarzem? Na co czekasz?

Cechy charakteru pisarza

Chcesz osiągnąć sukces? Przestań marzyć o sławie.

Twórcze myślenie w zielonym kapeluszu

Nie wierzysz, że potrafisz pisać? Pokonaj Wewnętrznego Krytyka

Potrafisz napisać coś wyjątkowego. Uwierz w to!

Jak pokonać pisarską blokadę

Odnalazłeś już swój pisarski głos? Sprawdź to.