co Twój bohater ma w szafie? Dwadzieścia par szpilek a może piętnaście T-shirtów z różnymi napisami? Garderoba bohatera nie powinna być przypadkowa, ale dobrana celowo i z rozmysłem. Dzięki temu w subtelny sposób zasugerujemy bardzo wiele: nastrój bohatera, jego plany, cechy charakteru. Ty pokazujesz, jak bohater się ubiera, a czytelnicy się domyślają, jaki on jest.

Szafa bohatera

„Miała na sobie bladoniebieską suknię i wielkie perły na szyi. Była tak piękna i tak majestatyczna w ruchach, że Wokulski patrząc na nią, skamieniał.”

To panna Izabela Łęcka płynie po salonie w swojej bladoniebieskiej sukni. Kolorze, który wyraża elegancję, poczucie wyższości i chłód.

Ubiór może powiedzieć o wiele więcej niż się wydaje. Kiedy rano otwierasz szafę, z jakiegoś powodu wybierasz te, a nie inne stroje. W wygodnych spodniach dresowych możesz cieszyć się leniwą sobotą, a dobrze odprasowany kostium ma podkreślić Twoje przygotowanie do ważnej prezentacji. Często nasz wybór stroju jest jednak przypadkowy, ale bohaterom musimy dobierać stroje celowo i z rozmysłem. Dzięki temu w subtelny sposób zasugerujemy bardzo wiele: nastrój bohatera, jego plany, cechy charakteru.

Strój bohatera to doskonały pretekst do zastosowanie zasady Pokazuj, nie opisuj. Ty pokazujesz, jak bohater się ubiera, a czytelnicy się domyślają, jaki on jest.

Bohaterka w krótkiej, obcisłej sukience i z małą torebką pod pachą głośno stuka obcasami. Dokąd się wybiera? Na randkę? Na lunch z kolegą a może na egzamin?

Już południe, a Twój bohater jeszcze w piżamie. Dlaczego? Jest chory a może stracił pracę i nie widzi potrzeby, żeby się przebrać? Może wczoraj rozstał się z ukochaną i nie chce mu się żyć?

Bohaterka wciąż ubiera się na czarno. Jeśli jest nastolatką, pewnie chce utonąć w tym kolorze. A może jest dojrzałą kobietą, której mąż umarł dziesięć lat temu, a ona wciąż nosi żałobę?

Dżinsy i T-shirt. Nic prostszego. Czy na pewno? A co jest napisane na T-shircie? Nic nie muszę? Rączki przy sobie? Rację mam zawsze Ja?

Symbolika stroju

Wybór stroju to sygnał. Dwa główne sygnały, które ludzie (i bohaterowie) w ten sposób wysyłają to: „Jestem z wyższej klasy/jestem bogaty/jestem ważny” lub „Jestem tylko jednym z wielu.” Paradoksalnie, ci mniej zamożni często sporo inwestują w strój, by sprawiać wrażenie, że stać ich na więcej, zaś zamożniejsi wybierają ubrania, które wyglądają przeciętnie, choć często są drogie. Mniej zamożni wysyłają sygnał „Nie oceniaj mnie po moim stroju”, a bogatsi „Nie znienawidź mnie za to, że jestem bogaty, ale i nie omieszkaj tego zauważyć”.

O charakterze bohatera wiele może mówić ulubiony materiał, np. chłodny jedwab albo wygodna wełna.  A co oznacza dominujący kolor w jego szafie? Warto wykorzystać symbolikę kolorów. I tak: róż kojarzy się z kobiecością i delikatnością, ale wprowadza też nastrój zabawowy. Żółty symbolizuje nadzieję, pomarańczowy przyciąga uwagę, a w zestawieniu z zielonym tworzy egzotyczny klimat. Czerwień podnosi ciśnienie i przyspiesza oddech, pewnie dlatego symbolizuje gorącą miłość, ale i przemoc czy bogactwo. Konserwatywna, tajemnicza i wyrafinowana czerń to barwa żałoby, ale i młodzieńczego buntu. Niebieski kojarzy się z inteligencją, stabilnością, ale sygnalizuje też poczucie wyższości. Zieleń oznacza równowagę, harmonię, wiosenną świeżość.

Nie zapominajmy o detalach. Bohaterka nosi nietypową rodową biżuterię.  Chce w ten sposób podkreślić swoje arystokratyczne pochodzenie? A może to pamiątka po ukochanej babci? Tego wszystkiego może dowiedzieć się bohater, który umówi się z nią na randkę.

Co symbolizuje tatuaż na ramieniu bohatera? Wspomnienie dawnej miłości a może życiowe credo?

Część zamiast całości

Załóżmy, że zapełniłeś już szafy swoich bohaterów. Wciąż jednak pozostaje wiele wątpliwości: W jakim miejscu pisać o strojach, by nie spowalniać akcji i nie zanudzić czytelnika? Czy jeśli piszemy o bluzce, musimy też wspominać o spódnicy i japonkach?

Posłużmy się synekdochą, a więc opiszmy część zamiast całości. Dwie nastolatki w fluorescencyjnych bluzeczkach: różowej i zielonej. Neonowe kolory aż krzyczą, nie trzeba więc wspominać o spodniach czy butach.

Czasami warto zwrócić uwagę tylko na jeden charakterystyczny szczegół w garderobie bohatera: czerwone tenisówki na obcasach, żółta spódnica w palmy, kwiat we włosach.

Świetnie w roli synekdochy sprawdzą się kobiece torebki i męskie kieszenie. Wyobraźmy sobie bohaterkę z ogromną torbą-workiem, w której zmieścić można wszystko, ale niczego nie da się znaleźć. Pod wpływem powieściowych wydarzeń bohaterka zmienia torebkę na aktówkę, w której wszystko jest starannie poukładane. Co bohater nosi w portfelu? Zdjęcie żony czy karteczkę z numerem telefonu napisanym szminką? A może i jedno i drugie?

Strój dobrze jest pokazać „w akcji”. Bohaterka wybiera falbaniaste bluzki, by sprawiać wrażenie, że ma większe piersi. Bohater nawet na zakupy chodzi w rękawiczkach do gry w golfa.

 

Nie trzeba dobrze znać się na modzie, by ubrać bohaterów. Wystarczy wpleść do historii ciekawy element garderoby, by zasugerować nastrój czy cechę charakteru bohatera. Pasjonaci mody mogą natomiast do woli zapełnić szafy bohaterów, unikając jednak statycznych opisów. Dużo trudniejsze zadanie czeka autorów powieści historycznych czy inaczej kostiumowych, ale to już temat na inny wpis.

Źródła: What Clothes Say About Your Characters, The Writer Practice

Writers: use clothing to reveal character in your novels and screenplays, Time to Write,

Do Clothes Make the Character?, Jungle Red Writers

 

Powiązane wpisy

Pisarska paleta barw

Pokazuj, nie opisuj

Jak nazwać bohatera

Największe pragnienie bohatera

Bohater i jego tajemnica