mentor jest bliższy bohaterowi niż Mędrzec. Często służy radą i angażuje się w problemy bohatera. W przeciwieństwie do Mędrca, może sam popaść w tarapaty. To oddany przyjaciel, do którego bohater może się zwrócić o każdej porze dnia i nocy.

Mentor w bohaterze odnajduje siebie z dawnych lat i dzięki temu ponownie przeżywa swą młodość. Nie rywalizuje z bohaterem i potrafi być bardzo cierpliwy. Zadanie, które stawia sobie bohater często jest podobny do celu, którego Mentor nigdy nie osiągnął. Jeśli pomoże bohaterowi, to może osiągnąć ten cel dzięki niemu.

Taki przyjaciel może przysparzać bohaterowi wielu kłopotów. Ma za sobą więcej doświadczeń w dążeniu do tego samego celu i może w związku z tym wywierać nadmierną presję. Czasami zostawia bohatera na pastwę losu akurat wtedy, gdy ten potrzebuje go najbardziej. Chce w ten sposób go ukarać i pokazać, jak bardzo jest mu potrzebny.

Bohater, który ma przyjaciela-mentora, może mieć trudności z usamodzielnieniem się w swoich działaniach i przez wiele lat widzi siebie w jego oczach.

Mentora można przestawić np. jako dawnego nauczyciela ze szkoły, trenera bądź eksperta w dziedzinie, w której specjalizuje się bohater.

Przeczytaj także:

Jak wczuć się w bohatera

Bohater i jego tajemnica

Jak pisać o emocjach

Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów

Jak zmusić bohatera do działania

Sceny i sequele

Typy bohaterów:

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Bezwzględna karierowiczka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Egocentryczna socjopatka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera

Przyjaciel głównego bohatera-Mędrzec

Czarny charakter