o kolejna część cyklu na temat typów bohaterów. W poprzedniej części pisałam na temat wrażliwej domatorki. Wykorzystując ten sam archetyp można także ulepić bohaterkę negatywną – egocentryczną socjopatkę. Postać ta doskonale nadaje się na bohaterkę thrillera czy kryminału. Jak ją stworzyć?
Charakterystyczna dla domatorki tendencja do unikania ludzi i życia społecznego może źle wpłynąć na jej charakter. Staje się egocentryczną socjopatką, która tak bardzo boi się odrzucenia, że czasami nie podejmuje ryzyka zawierania nowych znajomości, przez co nie buduje bliskich relacji.
Można więc przedstawić ją jako socjopatkę, niedopasowaną społecznie, która uważa, że ludzie jej nie rozumieją, dlatego oferuje im wizerunek cichej, małej kobietki. Ludzie traktują ją jako słodką, nieśmiałą osobę, która nie potrafiłaby zrobić nic złego. Kiedy odkrywają, że taka nie jest, czują się oszukani.
Zamknięcie na świat może zaowocować także egocentryzmem. Bohaterka myśli cały czas o sobie, w wszystkich dookoła traktuje jak wrogów. Czuje się, jakby była w pułapce.
Taka postać może być dobrym materiałem na bohaterkę kryminału, np. miła starsza pani, która uważa, że mąż zabiera jej życiową przestrzeń i dlatego pewnego dnia sekretnie go truje.
Znane postaci tego typu to m.in. Dolores Claiborne, tytułowa bohaterka powieści Stephena Kinga, Alex Forrest z Fatalnego zauroczenia czy wiele postaci kobiecych w twórczości Agathy Christie.
Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writers Digest Books, 2007.
Przeczytaj także:
Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów
Jak zmusić bohatera do działania
Typy bohaterów:
Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera
Przyjaciel głównego bohatera-Mentor