perfekcyjna żona to materiał na ciekawą postać, choć raczej drugoplanową. To kobieta silna i kochająca, która lubi mieć nadmierną kontrolę nad życiem domowników.  Identyfikuje się ze swoim mężem: jego karierą i sukcesami – w ten sposób chce uszczęśliwić przede wszystkim samą siebie. Jak stworzyć taką bohaterkę?

Jaka jest bohaterka o typie perfekcyjnej żony?

To silna i nieco władcza, a jednocześnie kochająca i wierna kobieta – bardzo oddana swojej rodzinie, a zwłaszcza mężowi. W zamian wymaga od rodziny lojalności i szacunku. Potrafi okazywać wsparcie członkom swojej rodziny. Chętnie udziela rad, ale i chce, żeby wszyscy przestrzegali jej wskazówek. Dla rodziny zrobiłaby wszystko, a za swoje oddanie oczekuje pełnej kontroli nad sprawami domowników. Wobec dzieci sprawia wrażenie nieomylnej; jej słowo jest prawem. Zdarza jej się podsłuchiwać rozmowy dzieci i ingerować w ich prywatność. Perfekcyjne prowadzenie domu jest źródłem jej dumy. Obsesyjnie dba o porządek

Ślub jest najważniejszym dniem w jej życiu. Chce by trwał wiecznie. Później lubi angażować się w przygotowywanie ślubów innych członków rodziny. Zwykle porzuca swych przyjaciół, kiedy spotka Tego Jedynego. Po wyjściu za mąż pragnie przede wszystkim być perfekcyjną żoną – nie po to, by uszczęśliwić swego męża, lecz siebie. Swoje szczęście uzależnia od miłości męża. Trudno jej zrozumieć, że szukanie szczęścia w drugiej osobie może być źródłem rozczarowań.

Wydaje się jej, jakby stanowiła jedną osobę z mężem. Swoje silne poczucie przynależności realizuje także, spędzając dużo czasu w gronie rodzinnym. Wkłada wiele wysiłku w rozwój kariery męża – aby później móc się identyfikować z jego sukcesem. Często nawet ubiera się stosownie do funkcji i wizerunku męża. Jego kariera jest jej karierą.

Gdy pojawia się kryzys w jej małżeństwie, za wszelką cenę walczy o jego zażegnanie. Jeśli mąż ma romans, zemści się raczej na jego kochance. Później będzie się starała przejść nad tym do porządku dziennego. Usprawiedliwi każdy czyn, który miałby na celu zapewnić rodzinie trwałość. Problemy rodzinne ukrywa przed innymi.

Boi się starzenia i samotności, a zwłaszcza dnia, gdy dzieci odejdą z domu. Kiedy tak się stanie, chce utrzymywać z nimi kontakt – uważa, że potrzebują jej pomocy i wsparcia.

Aby ukazać pełnię osobowości perfekcyjnej żony, dobrze przedstawić ją w towarzystwie następujących bohaterów:

Apodyktyczny ojciec – rywalizuje z nią o pełnię kontroli nad życiem domowników

Wieczny chłopiec – pokaże jej, jak żyć spontanicznie i beztrosko i poczuć się wolnym

Wrażliwa domatorka – nauczy ją, jak odkryć własne wnętrze, poznać lepiej samą siebie

Ambitna chłopczyca – pokaże, jak się uniezależnić, kierować własną karierą i radzić sobie w zespole

Znane filmowe i literackie postaci perfekcyjnych żon to m.in. Gertruda z Hamleta, Carolyn Burnham z American Beauty czy Aurora Greenway z Czułych słówek (na zdjęciu).

Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writers Digest Books, 2007.

Przeczytaj także:

Jak wczuć się w bohatera

Czy Twój bohater jest rozczarowany? Powinien być.

Bohater i jego tajemnica

Jak pisać o emocjach

Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów

Jak zmusić bohatera do działania

Typy bohaterów:

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Bezwzględna karierowiczka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Egocentryczna socjopatka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera

Przyjaciel głównego bohatera-Mentor

Przyjaciel głównego bohatera-Mędrzec

Czarny charakter