wojowniczka to materiał na nieszablonową główną bohaterkę. Jest niezależna, zawsze chce zwyciężać i stawia na swoim. To typ sportsmenki; kobieta, która uwielbia rywalizację, wciąż potrzebuje nowych wyzwań. Po wyostrzeniu cech tej bohaterki można stworzyć postać agresywnej i bezlitosnej mścicielki.

Wojowniczka walczy w szczególności z ograniczeniami, jakie narzuca społeczeństwo patriarchalne. Uważa, że każdy zasługuje na to, by być wolny i niezależny. Jest bardzo samodzielna i czerpie dumę z faktu, że jest w stanie zadbać o siebie. Nie lubi spędzać czasu w domu i nie marzy o stabilnym miejscu pracy w korporacji. W życiu kieruje się instynktem i intuicją. Nie zawaha się przyjść z pomocą kobiecie lub dziecku, nawet jeśli miałaby wiele ryzykować.

To typ sportsmenki, która bardziej dba o dobrą kondycję fizyczną niż o dobrany strój czy modną fryzurę. Choć ważne są dla niej kobiece przyjaźnie, to jednak trudno jej znaleźć przyjaciółkę o podobnych upodobaniach. Ostatecznie znajduje więcej przyjaciół wśród mężczyzn.

Uwielbia rywalizację; nie potrafi przegrywać. Zawsze dąży do zwycięstwa: niezależnie, czy będzie konkurowała o pierwsze miejsce w wyścigu, awans w pracy czy zainteresowanie mężczyzny. Potrzebuje ciągłych wyzwań, w przeciwnym razie szybko się nudzi.

Podziwia kobiety, które walczyły o swoje prawa, ryzykując własne bezpieczeństwo w imię wyższego dobra. Sama także jest gotowa w każdej chwili podjąć taką walkę. Kiedy chce postawić na swoim, ma klapki na oczach, staje się bardzo uparta, wręcz tępo dąży do celu. Pragnie zwyciężyć za wszelką cenę.

 

Po wyostrzeniu niektórych cech wojowniczki można stworzyć postać mścicielki. Jest to kobieta porywacza i bezlitosna. Działa kompletnie nieracjonalnie, oślepiona wściekłością, gotowa mścić się za wszelką cenę. Za jej pragnieniem zemsty kryje się zwykle jakaś tragiczna historia z przeszłości. Jako że kiedyś sama została zraniona, sądzi, że teraz to ona ma prawo wymierzać sprawiedliwość.

Przed dokonaniem zbrodniczego czynu nie powstrzymają jej prawa moralne, skrupuły ani wyrzuty sumienia. Staje się nieprzewidywalna i drapieżna. Reaguje nieproporcjonalnie agresywnie w stosunku do ataku. Wiedziona żądzą zemsty może nawet zabić niewinną osobę. Kieruje się zasadą; oko za oko, ząb za ząb, więc pragnie dorównać okrucieństwem swemu przeciwnikowi. Walczy do końca, a w ostateczności: jest gotowa poświęcić własne życie, by dopaść znienawidzonego wroga.

Znane literackie, filmowe, historyczne czy mitologiczne postaci wojowniczek lub mścicielek to: Medea, Joanna d’Arc, królowa Boudika, Xena, Louise Sawyer z filmu Thelma i Louise; Sarah Connor z Terminatora.

 

Aby ukazać pełnię osobowości wojowniczki, dobrze jest ukazać ją w towarzystwie następujących postaci:

Superbohater – nauczy ją, jak zaufać silnemu mężczyźnie i od czasu do czasu dać sobie pomóc.

Wieczny chłopiec i Wieczna nastolatka – pokażą ją, jak czerpać radość z życia i dobrze się bawić.

Nadopiekuńcza matka – nauczy ją, jaką wartością może być dla kobiety macierzyństwo.

Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writer’s Digest Books, 2007

Przeczytaj także:

Jak wczuć się w bohatera

Czy Twój bohater jest rozczarowany? Powinien być.

Bohater i jego tajemnica

Jak pisać o emocjach

Konflikt sposobem na przedstawienie bohaterów

Jak zmusić bohatera do działania

Typy bohaterów:

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Bezwzględna karierowiczka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Egocentryczna socjopatka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Najlepszy Przyjaciel głównego bohatera

Przyjaciel głównego bohatera-Mentor

Przyjaciel głównego bohatera-Mędrzec

Czarny charakter