Źródła internetowe zajmują coraz więcej miejsca w bibliografii prac dyplomowych. Ich wiarygodność coraz rzadziej poddaje się pod wątpliwość. Pojawia się jednak problem związany z ich segregowaniem. Nawet jeśli porządkuje się linki w osobnych folderach w Zakładkach, to i tak łatwo zgubić orientację w gąszczu informacji. Dobrym rozwiązaniem, które polecam wszystkim piszącym pracę dyplomową jest Zotero, darmowy dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox. Jak to działa?

Zotero to jakby podręczna biblioteczka, którą można mieć zawsze przy sobie, gdyż jest dostępna online. Można do niej dodać e-booka, artykuł z czasopisma, mapę, podcast, wpis na blogu, a co najważniejsze: wszystko to dokładnie opisać, aby potem łatwiej było dany zasób odszukać.

Oto, jak przebiega dodawanie nowego zasobu do Zotero:

Dodawanie nowego zasobu do Zotero

Po dodaniu nowego zasobu ukaże się okno dialogowe, z którego można wybrać kartę Informacje i uzupełnić w niej dane takie jak: autor, tytuł, tom, numer, strony, data, seria wydawnicza, tytuł serii i inne. Nie trzeba wypełniać wszystkich pól, wystarczy wybrać niektóre z nich. Jak widać, Zotero pomaga także w generowaniu bibliografii do pracy dyplomowej.

Oto, jak przebiega opisywanie nowego zasobu:


Opisywanie nowego zasobu

Oprócz karty Informacje znajdziemy w tym oknie dialogowym także i karty: Notatki, Etykiety czy Powiązane, które pozwalają na dodawanie notatek, oznaczenie etykietami czy umieszczenie powiązanych publikacji. Wszystkie zasoby można porządkować w folderach znajdujących się w dziale Moja biblioteka.

Ponadto, program jest zintegrowany z wyszukiwarką, co umożliwia dodanie w dowolnej chwili odnośnika do tej podręcznej biblioteczki. Zotero automatycznie pobiera szereg danych bibliograficznych podczas przeglądania stron internetowych i baz bibliotecznych. Dane bibliograficzne mogą być automatycznie ściągane są z długiej listy serwisów .

Zotero można pobrać za darmo pod tym linkiem.

Przeczytaj także:

Jak stworzyć tezę pracy dyplomowej

Jak unikać pretensjonalności w stylu naukowym

Jak budować akapity

Argumentowanie w tekście naukowym

Jak dopracować tekst

Jak stworzyć plan pracy dyplomowej

Jak sformułować temat pracy dyplomowej

Czytanie SQ3R

Biblioteki cyfrowe pomocą w pisaniu pracy dyplomowej

 

Zotero – narzędzie porządkujące zasoby internetowe