Archetypy bohaterów #13. Wojowniczka lub mścicielka

Wojowniczka nawiązuje do archetypu Artemidy. Jest niezależna, zawsze chce zwyciężać i stawia na swoim. To typ sportsmenki – uwielbia rywalizację, wciąż potrzebuje nowych wyzwań. Po wyostrzeniu cech tej bohaterki można stworzyć bezlitosną mścicielkę.

Spis treści:

Jaka jest wojowniczka

Czego pragnie, a czego się boi

A może mścicielka?

Inne archetypy bohaterów

Jaka jest wojowniczka

Wojowniczka walczy w szczególności z ograniczeniami, jakie narzuca społeczeństwo patriarchalne. Uważa, że każdy zasługuje na to, by być wolny i niezależny. Jest bardzo samodzielna i czerpie z tego dumę.

Nie lubi spędzać czasu w domu i nie marzy o stabilnym miejscu pracy w korporacji. W życiu kieruje się instynktem i intuicją. Nie zawaha się przyjść z pomocą kobiecie lub dziecku, nawet jeśli miałaby wiele ryzykować.

To typ sportsmenki, która bardziej dba o dobrą kondycję fizyczną niż o dobrany strój czy modną fryzurę. Choć ważne są dla niej kobiece przyjaźnie, to jednak trudno jej znaleźć przyjaciółkę o podobnych upodobaniach. Ostatecznie znajduje więcej przyjaciół wśród mężczyzn.

Czego pragnie, a czego się boi

Uwielbia rywalizację; nie potrafi przegrywać. Zawsze dąży do zwycięstwa: niezależnie, czy będzie konkurowała o pierwsze miejsce w wyścigu, awans w pracy czy zainteresowanie mężczyzny. Potrzebuje ciągłych wyzwań, w przeciwnym razie szybko się nudzi.

Podziwia kobiety, które walczyły o swoje prawa, ryzykując własne bezpieczeństwo w imię wyższego dobra. Sama także jest gotowa w każdej chwili podjąć taką walkę. Kiedy chce postawić na swoim, ma klapki na oczach, staje się bardzo uparta, wręcz tępo dąży do celu. Pragnie zwyciężyć za wszelką cenę. Boi się porażki.

A może mścicielka?

Po wyostrzeniu niektórych cech wojowniczki można stworzyć postać mścicielki. Jest to kobieta porywacza i bezlitosna. Działa kompletnie nieracjonalnie, oślepiona wściekłością, gotowa mścić się za wszelką cenę.

Za jej pragnieniem zemsty kryje się zwykle jakaś tragiczna historia z przeszłości. Jako że kiedyś sama została zraniona, sądzi, że teraz to ona ma prawo wymierzać sprawiedliwość.

Przed dokonaniem zbrodniczego czynu nie powstrzymają jej prawa moralne, skrupuły ani wyrzuty sumienia. Staje się nieprzewidywalna i drapieżna. Reaguje nieproporcjonalnie agresywnie w stosunku do ataku. Wiedziona żądzą zemsty może nawet zabić niewinną osobę.

Kieruje się zasadą „oko za oko, ząb za ząb”, więc pragnie dorównać okrucieństwem swemu przeciwnikowi. Walczy do końca, a w ostateczności: jest gotowa poświęcić własne życie, by dopaść znienawidzonego wroga.

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Znane literackie i filmowe postaci wojowniczek lub mścicielek to:

  • Medea
  • Joanna d’Arc
  • Xena
  • Louise Sawyer z filmu Thelma i Louise
  • Sarah Connor z Terminatora.

Mścicielka okaże pełnię swojej osobowości w towarzystwie następujących postaci:

Superbohater – nauczy ją, jak zaufać silnemu mężczyźnie i od czasu do czasu dać sobie pomóc.

Wieczny chłopiec i Wieczna nastolatka – pokażą ją, jak czerpać radość z życia i dobrze się bawić.

Nadopiekuńcza matka – nauczy ją, jaką wartością może być dla kobiety macierzyństwo.

Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writer’s Digest Books, 2007

Inne archetypy bohaterów

Kobieciarz i uwodziciel

Wieczna nastolatka

Konsekwentny perfekcjonista

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Superbohater lub niszczyciel

Wrażliwa domatorka

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

 

Udostępnij:

4 komentarze do „Archetypy bohaterów #13. Wojowniczka lub mścicielka

  1. Stworzenie kobiety-wojowniczki/mścicielki jest moim zdaniem bardzo trudnym zadaniem. To nie tylko wczucie się w jej historię, zrozumienie toku rozumowania i postępowania, ale także poprowadzenie w taki sposób, by nie wydawała się kolejnym wyświechtanym motywem, który często wyprowadzany jest do rangi superbohaterki.
    O ile zdarzenia można sobie bardzo łatwo ułożyć z tego typu postacią, to poprowadzenie dialogu, gdzie w 3/4 przypadków to małomówne samotniczki, może spędzić sen z oczu i to nie jeden raz. Wydaje mi się, że to jeden z tych typów postaci, na które można się pokusić mając już naprawdę na dobrym poziomie warsztat i pojęcie, z czym taka postać się wiąże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *