Trochę samotniczka, a trochę ekscentryczka. Wszędzie potrafi stworzyć dom, bo jej pierwowzorem jest bogini Hestia. Jednak ten dom należy rozumieć także jako bogaty wewnętrzny świat. Jak zbudować postać w oparciu o ten archetyp?
Spis treści:
Czego pragnie, a czego się boi
Przykłady i bohaterowie towarzyszący
A może egocentryczna socjopatka?
Jaka jest wrażliwa domatorka
To postać pełna wewnętrznego spokoju, która uwielbia być sama ze swoimi myślami. Chętnie dba o dom, jednak nie należy jej mylić z kurą domową. Ma silną potrzebę harmonii, czuje się częścią pozaziemskiego świata. Interesuje ją świat duchowy, medytacja, a nawet szamanizm.
Bogate życie wewnętrzne sprawia, że łatwo wczuwa się w emocje innych. Potrafi jednak twardo stawać w obronie swoich wyborów, zwłaszcza gdy dotyczą twórczej drogi, na którą często się decyduje. W życiu i w modzie nie podlega trendom. Wierzy w ekologiczny styl życia.
Czego pragnie, a czego się boi
Wszędzie potrafi stworzyć dom, w którym rozkwita. Nie ma jednak silnej potrzeby posiadania rodziny, być może dlatego, że uwielbia samotność. Czerpie radość z wykonywania najprostszych czynności.
Nikt nie może wkraczać zbyt mocno w jej prywatny świat, gdyż wówczas czuje się osaczona. Partner musi szanować jej pasje, by była z nim szczęśliwa. Bywa nieśmiała i zbyt mało asertywna. Nie lubi przebywać w świetle reflektorów i nie bawi się dobrze w większej grupie. Żyje w swoim świecie, nawet jeśli jest otoczona innymi.
Jak widzą ją inni
Jako cichą, spokojną, niepozorną istotę. Wygląda na łatwowierną, w istocie posiada dużą mądrość życiową. Ponadto umie cierpliwie słuchać, dlatego też wiele osób chętnie zwierza jej się ze swoich problemów. Niektórzy mogą ją też oceniać jako ekscentryczkę, ale ona się tym nie przejmuje.
Jako że wrażliwa domatorka jest na pierwszy rzut oka mało wyrazista, należy ukazać ją w sytuacji próby, aby uwypuklić cechy jej charakteru, np. musi pokazać się w świetle reflektorów, by ocalić swe domowe ognisko.
Przykłady i bohaterowie towarzyszący
Znane postaci reprezentujące archetyp wrażliwej domatorki to tytułowe bohaterki filmów Amelia i Annie Hall, a także Beth z Małych kobietek.
Aby ukazać pełnię osobowości wrażliwej domatorki, można ukazać ją w towarzystwie następujących bohaterów:
Uwodziciel: pomoże jej odkryć własną zmysłowość i przezwyciężyć nieśmiałość.
Superbohater: nauczy ją, jak wyrażać intensywne emocje.
A może egocentryczna socjopatka?
Ponieważ archetypy są niezwykle pojemne, także i ten – ukazany w krzywym zwierciadle – będzie podstawą do stworzenia kompletnie innej bohaterki.
Charakterystyczna dla domatorki tendencja do unikania ludzi i życia społecznego może źle wpłynąć na jej charakter. Staje się egocentryczną socjopatką, która tak bardzo boi się odrzucenia, że nie zawiera nowych znajomości, przez co nie buduje bliskich relacji.
Myśli cały czas o sobie, w wszystkich dookoła traktuje jak wrogów. Uważa, że ludzie jej nie rozumieją, dlatego oferuje im wizerunek cichej, małej kobietki. Ludzie traktują ją jako słodką, nieśmiałą osobę, która nie potrafiłaby zrobić nic złego. Kiedy odkrywają, że taka nie jest, czują się oszukani.
Taka postać może być dobrym materiałem na bohaterkę kryminału, np. miła starsza pani, która pewnego dnia otruje męża.
Znane postaci tego typu to: Dolores Claiborne, tytułowa bohaterka powieści Stephena Kinga, Alex Forrest z Fatalnego zauroczenia czy wiele postaci kobiecych w twórczości Agathy Christie.
Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writers Digest Books, 2007.
Inne archetypy bohaterów
autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu