Archetypy bohaterów #7. Apodyktyczny władca

Apodyktyczny władca nawiązuje do archetypu Zeusa. Nie musi to być wcale król czy polityk, ale i szef firmy, mafijny boss, a nawet despotyczny ojciec. To człowiek o bardzo silnej i dominującej osobowości, dla którego potrzeba kontroli nad życiem innych ludzi może stać się obsesją. Jak stworzyć taką postać?

Spis treści:

Jaki jest apodyktyczny władca

A może dyktator?

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Inne archetypy bohaterów

Jaki jest apodyktyczny władca

Bohater o typie apodyktycznego władcy to człowiek o bardzo silnej osobowości, który potrafi poprowadzić armię do zwycięstwa, a firmę do sukcesu.

Uwielbia dominować, więc potrzebuje kogoś, kim mógłby rządzić – własnego „królestwa” i „poddanych”. To doskonały strateg, który potrafi przekonać innych, by robili to, czego od nich pragnie. Zwykle jest lojalny i hojny wobec tych, którzy są pod jego rządami, ale czasami lubi wywoływać wywołać u nich lęk.

Chce być zawsze najlepszy i walczy o palmę pierwszeństwa niezależnie od kosztów, jakie musi ponieść. Zależy mu na tym, by utrzymać władzę, boi się kogoś silniejszego, młodszego i inteligentniejszego, kto mógłby przejąć jego „królestwo”.

Ma problemy z wyrażaniem emocji i prośby o pomoc, gdyż są one w jego mniemaniu oznaką słabości. W trudnych sytuacjach potrafi zachować stoicki spokój, ludzie często znajdują oparcie w jego wewnętrznej sile.

Nie jest typem domatora, nie dla niego codzienne obowiązki domowe. Jest podatny na uzależnienia, w ten sposób wypełnia wewnętrzną pustkę.

A może dyktator?

Po wyostrzeniu niektórych cech apodyktycznego władcy można stworzyć postać dyktatora, dla którego potrzeba rządzenia staje się obsesją. Pragnie sprawować władzę nad wszystkimi sferami życia swoich podwładnych.

Jeśli ktoś mu się przeciwstawi, wychodzi z niego bestia, a winę zrzuca na tego, kto dopuścił się buntu. Tworzy własne zasady, po to by dzierżyć niepodzielną władzę. Nie dba o konsekwencje swojego działania, bez końca poniża innych.

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Znane literackie i filmowe postaci władców to:

  • Król Artur
  • Juliusz Cezar
  • Don Vito Corleone z Ojca chrzestnego
  • James Kirk ze Star Treka.

Władca objawi pełnię swojej osobowości w towarzystwie następujących postaci:

Bezwzględna karierowiczka – może odebrać mu kierownicze stanowisko, co sprawi, że będzie on musiał przewartościować swoje życie

Kusicielka – może go rozkochać w sobie porzucić, a tym samym udowodnić, że nie ma nad nią władzy.

Inne archetypy bohaterów

Wrażliwa domatorka

Kobieciarz i uwodziciel

Konsekwentny perfekcjonista

Superbohater lub niszczyciel

Wieczna nastolatka

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Kusicielka lub femme fatale

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *