Wydaje się, że im więcej cytatów w pracy dyplomowej, tym bardziej naukowo. Jednak przytaczając zbyt wiele cudzych opinii, tak naprawdę nie udowadnia się swojej wiedzy, lecz wręcz przeciwnie – usprawiedliwia niewiedzę. Kiedy i gdzie cytować w pracy dyplomowej i czym różni się cytat od parafrazy?
Spis treści:
Kiedy cytować w pracy dyplomowej
Co to jest parafraza i czym różni się od cytatu
Kiedy cytować w pracy dyplomowej
Gdy dużo cytujesz, udowadniasz wprawdzie, że przeczytałeś sporo, ale za to nie dość wnikliwie, by wyrazić swoje zdanie na temat przebytych lektur. Sprawiasz wrażenie osoby niepewnej, która musi wciąż wspierać się na opinii autorytetów, gdyż nie ma odwagi wygłosić własnego zdania. Tymczasem, celem cytowania nie jest to, by wysługiwać się autorytetami, lecz dodać głębi swoim poglądom i argumentom.
Zanim umieścisz cytat w swojej pracy, zadaj sobie pytanie, czy jest to absolutnie konieczne. Postaw sprawę następująco: cytat musi być czymś niezwykle wartościowym, by zasłużyć na zaszczyt umieszczenia go w Twojej pracy.
Jeśli natomiast bardziej przemawiają do Ciebie liczby, to niech liczba cytatów przytoczonych w Twojej pracy osiągnie maksymalnie 15%. Na częstsze cytowanie mogą pozwolić sobie studenci piszący pracę z literatury i to tylko w przypadku cytowania dzieł literackich.
Jakie więc kryteria powinien spełniać tekst, by zasłużył na zacytowanie w naszej pracy? Musi wyrażać jakąś opinię celnie lub precyzyjnie. Fragmenty opracowań naukowych cytuj tylko wtedy, gdy potwierdzają lub wspierają Twój wywód. Resztę fragmentów, które chciałbyś zacytować, zastąp parafrazami, które następnie opatrzysz przypisami.
umieszczaj cytatów na końcu akapitu. W ten sposób tracisz bezpowrotnie możliwość na to, by mieć ostatnie słowo w danej kwestii. Ten przywilej odstępujesz dobrowolnie komuś innemu. Wprawdzie autor w swojej dziedzinie jest z pewnością większym od Ciebie autorytetem, ale w Twojej pracy jego zdanie jest mniej ważne od Twojego.
Co to jest parafraza i czym różni się od cytatu
Parafraza polega na wyrażeniu własnymi słowami myśli autora. To kluczowa umiejętność każdego, kto pisze pracę dyplomową. Jako że teksty naukowe są zwykle precyzyjne i hermetyczne, ich parafrazowanie jest trudną sztuką.
W pracach dyplomowych aż roi się od nieudanych parafraz, które są prawie wiernym powtórzeniem słów cytowanego autora. Humorystycznie wyraża to działanie mem, który znalazłam na stronie Paczaizm.pl
Parafrazy, w których ledwie kilka słów autora zastąpiono innymi, ocierają się o plagiat lub wręcz nim są. I nic tu nie pomoże nawet opatrzenie takiej nieudanej parafrazy przypisem.
Ponadto, takie parafrazowanie osłabia wartość stylistyczną Twojej pracy, która przestaje być spójnym wywodem, a staje zlepkiem wypowiedzi różnych autorów. A przecież Twoja praca dyplomowa ma udowodnić przede wszystkim, że potrafisz samodzielnie myśleć. Dlatego najlepiej pisać parafrazy, nie mając tekstu przed oczyma.
Jak napisać dobrą parafrazę
Dobra parafraza powinna:
- być krótsza od oryginału (nie jest to zasada ścisła, ale przeważnie się sprawdza),
- zawierać sformułowania inne od oryginalnych (pamiętaj jednak, że jeśli sformułowanie autora jest precyzyjne i trafne, nie należy go zastępować),
- pokazywać tok myślenia autora pracy, a nie autora cytowanego tekstu.
Oto przykładowa parafraza, w której streściłam kilka stron z książki Marii Montessori:
Maria Montessori – włoska lekarka o temperamencie pedagoga i wrażliwości mistyka – uważała, że każdy z nas ma do spełnienia swoją funkcję we wszechświecie. Żadna z tych ról nie jest ważniejsza od innej. Wypełniając swoje powołanie, oddajemy przysługę ogółowi.
Więcej na temat cytowania i parafrazowania w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy.
Przeczytaj także:
Co napisać we wstępie pracy dyplomowej. 3 części wstępu
Co to jest teza pracy dyplomowej. 5 cech i przykład tezy
Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki
Plan pracy dyplomowej. Który z 5 rodzajów wybrać?
Jak uprościć styl naukowy. Przykłady w wersji przed i po
Czytanie SQ3R. Jak szybciej zrozumieć teksty naukowe
Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład
autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu
2 komentarze do „Jak cytować i parafrazować w pracy dyplomowej. Różnice i przykład”
chodzi o określenia z medycyny, których znaczenie jest jednoznaczne, a znalezienie innych określeń na naukowe wyrażenie tych samych znaczeń jest niemożliwe jest lenistwem ?
Oczywiście, że nie jest to lenistwem. Terminów specjalistycznych nie należy zastępować synonimami. Co więcej, można ten sam termin specjalistyczny powtórzyć nawet w tym samym zdaniu – jeśli to konieczne.