Czytanie SQ3R. Jak szybciej zrozumieć teksty naukowe

Papierowy ludzik podtrzymuje kartę książki

Nazwa metody brzmi jak tajemniczy szyfr, prawda? Ale to nic strasznego – wręcz przeciwnie bardzo przydatne narzędzie, które pomoże ci szybciej zrozumieć tekst naukowy, krytycznie go czytać i napisać lepszą pracę dyplomową.

Spis treści:

Co to jest SQ3R

Przejrzyj

Zapytaj

Przeczytaj

Odpowiedz

Powtórz

Co to jest SQ3R

SQ3R to metoda, która ułatwia krytyczną lekturę tekstów.  Składa się z 5 etapów, których pierwsze litery tworzą jej nazwę. S (Survey – Przejrzyj), Q (Question – Zapytaj), R1 (Read – Czytaj), R2 (Recite – Odpowiedz), R3 (Review – Powtórz).

Przejrzyj

Na tym etapie przejrzyj wstępnie tekst. Jeśli jest to książka, weź pod uwagę: wstęp, spis treści, tytuły rozdziałów, grafikę, streszczenie na wewnętrznej stronie okładki, indeks. Jeśli jest to artykuł, przyjrzyj się wprowadzeniu, podziałowi na podrozdziały, grafikom, bibliografii.

Taki wstępny ogląd tekstu bardzo pomaga w jego późniejszym zrozumieniu. Książek naukowych zwykle nie czyta się od deski do deski, lecz należy umieć wybrać to, co będzie dla nas najważniejsze.

Zapytaj

Zadaj pytania autorowi tekstu, dotyczące tematu, kompozycji, a przede wszystkim: własnej wiedzy na dany temat.

Mogą to być następujące pytania:

  • Kim jest autor? Jaką dziedzinę naukową reprezentuje?
  • Jak autor rozumie podstawowe pojęcia, o których pisze?
  • Po co pisze ten artykuł/książkę?
  • Dlaczego dochodzi do takich, a nie innych wniosków?
  • Jaki jest wypływ tego tekstu dla rozwoju nauki?

Przeczytaj

Przeczytaj wybrany tekst, mając wciąż w pamięci swoje pytania. Powtórz lekturę tyle razy, aż będziesz potrafił na nie odpowiedzieć.

Odpowiedz

Odpowiedz na zadane pytania własnymi słowami. To pozwoli lepiej zrozumieć tekst. Jeśli nie potrafisz tego zrobić i wciąż zerkasz do tekstu, to znaczy że albo go nie zrozumiałeś i powinieneś przeczytać jeszcze raz, albo że tekst jest niejasny.

Powtórz

Przeczytaj tekst raz jeszcze, a następnie odpowiedz na swoje pytania, fragment po fragmencie. Spróbuj wyłuszczyć najważniejsze myśli i ustosunkować się do nich.

Metoda ta wydaje się czasochłonna. Jednak gwarantuję, że z czasem przekształci się w nawyk. Tekstu naukowego nie należy czytać biernie, lecz zawsze zadawać mu pytania i choćby w myślach na nie odpowiadać. Dzięki krytycznemu i twórczemu pisaniu napiszesz dużo lepszą pracę dyplomową.

Więcej na temat technik czytania tekstów naukowych w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy.

Przeczytaj także:

Co napisać we wstępie pracy dyplomowej. 3 części wstępu

Co to jest teza pracy dyplomowej. 5 cech i przykład tezy

Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki

Plan pracy dyplomowej. Który z 5 rodzajów wybrać?

Jak uprościć styl naukowy. Przykłady w wersji przed i po

Jak cytować i parafrazować w pracy dyplomowej. Różnice i przykład

Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *