Książki

Książki o pisaniu

Szkoła twórczego pisania

Wszystko, czego potrzebujesz, żeby napisać swoją pierwszą powieść. Nowatorskie podejście do kreatywnego pisania, łączące wiedzę warsztatową i psychologiczną, okraszone historiami z 50 filmów o pisarzach.

Szkoła twórczego pisania
Webwriting - Joanna Wrycza-Bekier

Webwriting

Najnowsze, trzecie wydanie książki Webwriting – zasady pisania do internetu wedle najświeższej wiedzy. Stań się liderem dla zapytań w dziedzinie, z której chcesz być znany! Z książki dowiesz się, jak zaplanować, napisać i zoptymalizować perfekcyjny artykuł poradnikowy, który doceni zarówno czytelnik, jak wyszukiwarka.

Magia słów

Odkryj sztuczki stylistyczne, z których od wieków korzystali pisarze i Twój tekst zabłyśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kiedy zaczniesz ich używać, przestaniesz zastanawiać się nad tym, czego brakuje Twoim tekstom, a zaczniesz po prostu pisać.

Magia słów - Joanna Wrycza-Bekier
Fast text - Joanna Wrycza-Bekier

Fast text

Na małym ekranie liczy się każde słowo. Poznaj sposoby tworzenia krótkich tekstów. Aby je zebrać, przeanalizowałam aforyzmy, tweety, haiku, teksty piosenek, opisy SEO i hasła reklamowe. Przekonaj się, że retoryka jest wokół nas!

Kreatywna praca dyplomowa

Pisanie pracy dyplomowej nie musi być katorgą. Może stać się intelektualną przygodą!

Kreatywna praca dyplomowa - Joanna Wrycza-Bekier
Webwriting w kulturze

Webwriting w kulturze

Dowiedz się, jak zapowiadać wydarzenia kulturalne w internecie, by przyciągnąć i zaangażować odbiorców. Zasady webwritingu dostosowane do potrzeb kadry kultury.

Chcesz zaprosić mnie na spotkanie autorskie?

Pod pseudonimem Emilia Becker

Siedem kolorów wspomnień

Czy trzynastolatki często zadają sobie pytanie o historię własnej rodziny? Zapewne nie. Chyba, że dostaną w szkole takie zadanie domowe. Siedem kolorów wspomnień to opowieść o odkrywaniu korzeni oraz budowaniu nowych, głębszych relacji z matką.

Tłem są środkowe Kaszuby i przemilczane w wielu familiach osobiste doświadczenia lat około wojennych.

Nastoletnia bohaterka odkrywa dobre i złe doświadczenia mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego pogranicza i ciemne czasy, gdy przyszło im wybierać między ratunkiem dla bliskich a własnym życiem oraz dokonywać często tragicznych wyborów między mniejszym a większym złem.

Obejrzyj wywiad na temat tej książki lub posłuchaj audycji w Radiu Gdańsk.

Siedem kolorów wspomnień - Emilia Becker

Marcel i czas

Dziesięcioletni Marcel na skutek nieprzewidzianych okoliczności ostatnie dwa tygodnie wakacji spędza u dziadka, przed którym czuje duży respekt. Trudno im nawiązać kontakt. Emerytowany profesor wyższej uczelni nie bardzo wie, jak spędzać czas z wnukiem, o czym rozmawiać. Proponuje chłopcu, aby wybrał jakąś książkę z jego bogatej biblioteki, by mu o niej opowiedzieć.

Uwagę Marcela przykuwa jeden z tomów W poszukiwaniu straconego czasu Prousta, ze względu na imię autora – takie samo jak jego. Ku ich zdziwieniu z książki wypada koperta – list od babci, zaadresowany: „Do Marcela i jego dziadka”. Niespodziewanie staje się on początkiem pewnej gry, która obudzi wspomnienia i pomoże wnukowi i dziadkowi zbliżyć się do siebie. Czy uda im się odnaleźć stracony czas?

Pamiętniki marzeń

Pamiętniki marzeń to pełna ciepła, czarodziejska opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze spełnienia tego, czego się naprawdę w życiu pragnie. Czy dziecięce marzenia mają wyjątkową moc? Czy jeśli bardzo się czegoś pragnie, można to spełnić, choćby w odległej przyszłości?
Mikołaj jest uczniem drugiej klasy. 

W jego szkole już od trzydziestu lat kultywowana jest wyjątkowa tradycja pamiętników marzeń. Wypełniają je wszystkie dzieci w drugim roku nauki. Zamykają w nich sny, które mogą się ziścić. Ale Mikołaj nie wie, o czym napisać. Nie ma już marzeń. Rodzice zadecydowali, że się rozwodzą i cały świat chłopca legł w gruzach.

Czy to możliwe, by niepozorne zakurzone książeczki wyciągnięte ze szkolnego magazynu zmieniły coś w jego życiu?

Pamiętniki marzeń - Emilia Becker
Uśmiech Dalinki - Emilia Becker

Uśmiech dalinki

Jesienna opowieść na jesienne smutki.
Historia siedmioletniej Dalinki, która pewnego pochmurnego dnia wskakuje do kałuży i trafia do królestwa jesieni, Autumni.

Pragnie poprosić ponurą królową tej krainy, by przywróciła dobrą pogodę i tym samym uśmiech ludziom na ziemi. W wyprawie towarzyszą Dalince jej przyjaciele – gdybający kasztan Zygmunt, melancholijny liść Kohelet i troskliwa parasolka Tereska.

Po drodze każdy z przyjaciół musi zmierzyć się ze swoim największym strachem. Czy uda im się pokonać przeszkody, odzyskać uśmiech i wrócić do domu?

Prezent od Pana Juliana

Opowieść wigilijna o czterech Zosiach i jednym wierszu Juliana Tuwima
„Prezent od pana Juliana” to historia o czterech Zosiach, reprezentujących kolejne pokolenia pewnej rodziny oraz czterech Wigiliach, które odbywają się kolejno w latach 1938, 1963, 1990 i 2019. Akcja wszystkich opowieści dzieje się w Warszawie (choć miasto nigdy nie zostaje wymienione z nazwy), w tej samej kamienicy, której historia jest odbiciem losów miasta.

Opowieść pozwala też zaobserwować, jak zmieniała się Polska, moda, sklepy i świąteczne zwyczaje na przestrzeni osiemdziesięciu lat. Jest to też historia o sile kobiet i o ich czasami trudnych, lecz zawsze ciepłych relacjach oraz o nieśmiertelności wielkiej poezji.

To opowieść familijna, przy której dziadkowie i rodzice mogą wspominać święta, jakie pamiętają z dzieciństwa. Lektura stanie się wówczas początkiem do snucia wzruszających rodzinnych historii, nie tylko przy świątecznym stole.

Prezent od pana Juliana
Nad Chmurami - Emilia Becker

Nad chmurami

Wzruszająca opowieść o wielkiej nadziei matki i czystym uczuciu dziecka.
Wysoko, na niebie znajduje się miejsce, w którym mieszkał każdy z nas, zanim się narodził. Żłobek Nad Chmurami to olbrzymia, bezkresna przestrzeń, po której dzieci mogą biegać do woli.

Pociechy, które tam mieszkają, nie przypominają aniołów, to zgraja wesołych łobuziaków. Pewnego dnia każde z nich czeka wielkie zadanie. Udają się do Obserwatorium, by popatrzyć na ziemię przez teleskopy. Spośród kobiet wybierają sobie tę, która zostanie ich mamą. Następnie muszą się jej przyśnić. Jeśli we śnie padnie magiczne słowo, mama i dziecko stają się sobie przeznaczeni.

Pewien zdecydowany malec, Szefuś bardzo pragnie, by jego mamusią została artystka Sara, jednak jest to niemożliwe. Kobieta nie może mieć dzieci. Czy maleńkiemu chłopcu uda się pokonać przeciwności i zostać synkiem Sary? Czy to prawda, że dziecko, które kocha swoją mamę, nie myli się nigdy?

Biblioteczka starych książek

Mądra i ciepła opowieść o śnieżnej zimie i magii czytania.
Ośmioletnia Kaja mieszka w małym miasteczku. Jej mama jest dyrektorem miejscowej biblioteki. Dziewczynka jednak nie lubi przebywać w miejscu jej pracy. Unika zajęć organizowanych przez bibliotekę i skrywa przed mamą pewną tajemnicę. Kaja nie lubi czytać książek. Nie zagląda nawet do lektur, które mama przynosi jej do czytania. W szkole też udaje jej się umiejętnie ukryć ten sekret.

Pewnego dnia zostaje wybrana do udziału w konkursie czytelniczym, który ma odbyć się w bibliotece. Nie ma złudzeń, że teraz wszystko się wyda. Konkurs odbywa się w ferie, więc jego motywem przewodnim są zimowe opowieści. Dzieci mają wykazać się wiedzą z lektur. Czy Kai uda się dalej skrywać tajemnicę przed mamą? A może polubi czytanie?

Biblioteczka starych książek to ciepła (choć zimowa) opowieść o miłości do czytania, którą bohaterowie objawiają na różne sposoby  oraz o tym, jak delikatnym uczuciem jest przyjaźń. Opowiada też o sentymencie do lektur z dzieciństwa. Tytułowe „stare książki” to pozycje wydane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Biblioteczka starych książek-Emilia Becker

Szklanka z koszyczkiem

Dla dzieci, które na chwilę chciałyby się przenieść do czasów dzieciństwa swoich rodziców. Dla rodziców, którzy przez chwilę chcieliby poczuć się dziećmi.

Ośmioletnia Inka dowiaduje się, że tata, którego bardzo podziwiała, opuścił ją i mamę. To dopiero początek zmian w jej życiu. Wraz z mamą musi przeprowadzić się z nowego kolorowego osiedla do starego, szarego bloku.

Pewnego dnia odkrywa w kuchni magiczne szklanki z koszyczkiem, które mają moc przenoszenia w czasie. Wystarczy jeden łyk, by przenieść się do czasów, gdy mama miała 8 lat, czyli do roku 1987. Okazuje się, że jest to podróż w tę i z powrotem. Trzeba znów wypić ze szklanek z koszyczkiem, o które w latach 80. nietrudno, by przenieść się do współczesności.

Odtąd Mama z Inką używają szklanek z koszyczkiem wtedy, gdy chcą przeżyć przygodę lub uciec od trosk. Podróże w czasie pozwalają im zrozumieć (a nawet zmienić) przeszłość oraz docenić to, co mają.

Chcesz zaprosić mnie na spotkanie autorskie?