Jak stworzyć mapę myśli. Opis i przykład

Mapa myśli naśladuje sposób, w jaki pracuje nasz mózg, dlatego pobudza kreatywność i pokonuje twórcze blokady. Poznaj ten prosty sposób, dzięki któremu mglisty pomysł szybko przemieni się w konkretne dzieło.

Spis treści:

Co to jest mapa myśli

Jak stworzyć mapę myśli

Przykład mapy myśli

Co to jest mapa myśli

To technika notowania w formie diagramu, który pokazuje związki między informacjami. Podczas mapowania odwołujemy się do wszelkiej wiedzy, jaka kojarzy nam się z wybranym tematem.

Nasze myśli nie układają się w ciągi gładkich zdań, lecz tworzą sieć skojarzeń. To mogą być słowa, obrazy, odczucia.  Próbując przełoży sieć na linie, często gubimy część skojarzeń. By uniknąć rozczarowania, lepiej nie rozplątywać sieci, lecz uchwycić ją taką, jaką jest. I tu z pomocą przychodzi mapa myśli.

Buzan, twórca tej metody, tak wyjaśnia jej istotę:
Wyobraź sobie, że każdy widok, zapach, smak czy jakiekolwiek inne doznanie, jakiego doświadczyłeś świadomie bądź podświadomie jest kulą najeżoną tysiącem maleńkich haczyków, na których umocowane są wszystkie skojarzenia wiążące się z owym doznaniem.

Jak stworzyć mapę myśli

Załóżmy, że piszesz właśnie scenę, w której Twoja bohaterka otrzymuje od wielbiciela bukiet róż. Chcesz napisać o nich coś więcej ponad to, że były czerwone i podobały się bohaterce. Poszukujesz ciekawych skojarzeń, ale do głowy przychodzą Ci te najbardziej banalne.

Weź kartkę A4, połóż ją poziomo na stole i napisz na środku słowo „róża”, a następnie poprowadź od niego grubsze „konary”. Nad nimi zapisz słowa, które w pierwszej kolejności kojarzą Ci się z różą.

Od nich poprowadź cieńsze gałązki, nad którymi umieścisz dalsze skojarzenia. Zapewniam cię, że nie będziesz mógł skończyć, a  Twój opis bukietu róż nie będzie już banalny i nudny.

Przykład mapy myśli

Poniżej przedstawiam Ci mapę, która pomogła mi napisać jeden z rozdziałów najnowszego, trzeciego wydania mojej książki Webwriting.

Mapa myśli na temat opowieści na blogu eksperckim
Mapa myśli na temat opowieści na blogu eksperckim. W centrum mapy myśli znajduje się temat, od którego prowadzą kolejno bliższe i dalsze skojarzenia

Moja mapa przyjęła bardzo klasyczną formę, z wyraźnym centrum i odchodzącymi od niego gałęziami. W środku umieściłam temat rozdziału: Opowieść na blogu eksperckim.

Im bardziej pojemne kategorie (np. inspiracja), tym bliżej centrum się znajdują. Słowa powinny być tej samej długości co linie, by łatwo je było później odczytać i by nie zlewały się ze sobą. Dla większej czytelności najlepiej zapisać słowa drukowanymi literami.

Najbardziej pobudzisz kreatywność, jeśli mapę myśli wykonasz odręcznie. Możesz dodatkowo ozdobić ją obrazkami lub kolorami, lecz w swej najprostszej wersji także spełni swoje zadanie.

Źródło: T. Buzan, Mapy twoich myśli, Łódź 2002.

Przeczytaj także:

Jak pokonać pisarską blokadę na 7 sposobów

Blogowanie eksperckie. Jak podsuwać skojarzenia

Udostępnij:

2 komentarze do „Jak stworzyć mapę myśli. Opis i przykład

    1. Bardzo ciekawe pytanie. Słyszałam o metodach inspirowania się muzyką, ale nie są tak dopracowane jak technika mapy myśli. Ma Pani rację, ta metoda dyskryminuje nie-wzrokowców. Nigdy tak o niej nie myślałam – dziękuję za inspirację:) A o metodach dla słuchowców pomyślę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *