Zebrałeś już materiały, wybrałeś temat i stworzyłeś plan pracy dyplomowej. Czy możesz rozpocząć pisanie? Brakuje jeszcze ważnego elementu, dzięki któremu masz szansę przeżyć intelektualną przygodę. Tezy. Co to jest i jak ją stworzyć? Poznaj 5 cech dobrej tezy.
Spis treści:
Co to jest teza pracy dyplomowej
Uwierz, że masz coś ciekawego do powiedzenia
Co to jest teza pracy dyplomowej
Teza jest tym, co chcesz swoją pracą ogłosić światu. To może być pomysł interpretacyjny, ciekawe porównanie, efekt wnikliwej analizy, nowe rozwiązanie, wykazanie związku czy wpływu. Nie należy mylić tezy z tematem pracy. Teza jest odpowiedzią na problem badawczy w tym temacie postawiony. To sedno przemyśleń na wybrany przez Ciebie temat.
Jeśli nie sformułowałeś tezy pracy, to znaczy, że jeszcze nie wiesz, o czym chcesz pisać. I nic tu nie pomogą starannie posegregowane notatki czy precyzyjnie opracowany plan. To teza jest sercem pracy dyplomowej. Bez niej Twoja praca będzie nudna i schematyczna, a jej pisanie stanie się dla Ciebie uciążliwym zajęciem.
Uwierz, że masz coś ciekawego do powiedzenia
Niestety, często pracujemy według następującego schematu: zbieramy materiały, sporządzamy notatki, a następnie je porządkujemy i relacjonujemy w swojej pracy. Po wykonaniu wszystkich tych zadań doklejamy do tekstu jakąś zgrabnie brzmiącą pseudo-tezę, która nie wnosi nic twórczego ani odkrywczego. Dodatkowo, w trakcie pisania nieustannie dopasowujemy tezę do tego, co już napisaliśmy.
Pracując w ten sposób, nie dajemy sobie żadnej szansy na odkrycie czegoś nowego. Zamiast tego w swojej potulnej i smętnej relacji z przebytych lektur udowadniamy jedynie to, że je przeczytaliśmy i zrozumieliśmy. Nic dziwnego, że powstała w taki sposób praca dyplomowa zieje nudą, a jej pisanie nie przynosi autorowi żadnej satysfakcji.
Jeśli w wykonywane jakiegoś zadania (w tym wypadku: pisania pracy dyplomowej) nie włożymy ani cząstki siebie, będzie ono nam obce i obojętne. A przecież może być inaczej. Praca dyplomowa ma udowodnić, że potrafisz samodzielnie myśleć.
Prowokująca do myślenia teza nie jest tylko wypadkową przeczytanych lektur. Nie jest to także jakiś słuszny i ogólnie przyjęty sąd, z którym każdy bez trudu mógłby się zgodzić. Stawianie tezy nie ma też nic wspólnego z poszukiwaniem złotego środka.
Aby sformułować tezę, musisz uwierzyć, że potrafisz powiedzieć coś absolutnie świeżego i nowego na wybrany przez Ciebie temat. Tylko wtedy Twoja praca będzie tętniła radością odkrywcy i nie stanie się wymuszonym wywodem autora ślęczącego nad książkami z przymusu.
5 cech i przykład dobrej tezy
Każda teza powinna być:
- odważna:
Daj do zrozumienia, że jesteś świadomy swojej wiedzy i pewny siebie, co oczywiście nie może przerodzić się w zuchwalstwo. Odważna teza musi być poparta dużą wiedzą.
- zrozumiała:
Powiedz jasno i otwarcie, co chcesz udowodnić w swojej pracy.
- twórcza:
Nie powtarzaj tez już dawno postawionych, a tym bardziej nie kompiluj ich. Nie wznawiaj też dawno zamkniętych dyskusji.
- sugestywna:
Sformułuj tezę w taki sposób, by prowokowała, zadziwiała, intrygowała.
- otwarta:
Niech Twoja teza daje asumpt do namysłu i pretekst do dalszych badań.
Stworzenie takiej tezy to duże wyzwanie. Jest to jednak jedyna szansa na napisanie ciekawej pracy. Dobrą tezę poznaje się po tym, że ewoluuje ona podczas pisania, a przez to: staje się zapisem procesu myślowego autora.
Przykładowa teza może brzmieć tak:
Źródłem nieporozumień związanych z etykietą e-mailową jest prawdopodobnie to, że traktujemy e-mail jako odpowiednik listu. Tymczasem nawiązuje on do różnych form komunikacji, także ustnych (zwłaszcza rozmowy telefonicznej). Zasady etykiety w korespondencji e-mailowej mogłyby więc ulec rozluźnieniu i nie ograniczać się jedynie do tych, które obowiązują przy pisaniu tradycyjnych listów.
Więcej na temat tworzenia tezy w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy.
Zdjęcie: Pixabay
Przeczytaj także:
Co napisać we wstępie pracy dyplomowej. 3 części wstępu
Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki
Plan pracy dyplomowej. Który z 5 rodzajów wybrać?
Jak uprościć styl naukowy. Przykłady w wersji przed i po
Jak cytować i parafrazować w pracy dyplomowej. Różnice i przykład
Czytanie SQ3R. Jak szybciej zrozumieć teksty naukowe
Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład

autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu
2 komentarze do „Co to jest teza pracy dyplomowej. 5 cech i przykład tezy”
Bardzo ciekawy artykuł, dzięki któremu na samą myśl o rozpoczęciu pisania pracy dyplomowej, uśmiechnąłem się sam do siebie!
Życzę zatem napisania pracy z ciekawą tezą i udanej obrony:)