Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład

Absolwenci uczelni rzucają w górę birety

Dobrnąłeś już do końca pracy dyplomowej? W takim razie pozostaje Ci już tylko napisać zakończenie. To ponowna konfrontacja z tematem i przedstawienie własnych, wyrazistych wniosków. Jak napisać zakończenie?

Spis treści:

Co umieścić w zakończeniu

Przykład zakończenia

Co umieścić w zakończeniu

Pisanie zakończenia to jeden z najprzyjemniejszych etapów tworzenia pracy dyplomowej. I to wcale nie dlatego, że jest ostatni. Zakończenie to takie miejsce w pracy, w którym możesz sobie pozwolić na to, by powiedzieć coś tylko i wyłącznie od siebie, bez wspierania się na danych, faktach czy autorytetach.

Jednak cokolwiek napiszesz w zakończeniu, zawsze musi odwoływać się do tego, co już napisałeś. To nie mogą być całkowicie nowe wnioski, które w żaden sposób nie wypływają z Twojej pracy.

Zakończenie to jakby druga teza, która wprawdzie nawiązuje do tezy przedstawionej we wstępie, lecz zostaje wzbogacona o wiedzę, spostrzeżenia i wnioski, pojawiające się w pracy.

Nie powinna ona znacząco różnić się od tezy początkowej, ale dobrze jest trochę od niej odstąpić – dzięki temu pokażesz, że pisanie pracy czegoś Cię nauczyło, zmieniło choćby trochę Twój sposób myślenia. Najpiękniejsze w pisaniu jest to, że nigdy nie wiesz, dokąd Cię ono doprowadzi.

Przykład zakończenia

Jeśli teza pracy brzmiała następująco:

Źródłem nieporozumień związanych z etykietą e-mailową jest prawdopodobnie to, że traktujemy e-mail jako odpowiednik listu. Tymczasem nawiązuje on do różnych form komunikacji, także ustnych (zwłaszcza rozmowy telefonicznej). Zasady etykiety w korespondencji e-mailowej mogłyby więc ulec rozluźnieniu i nie ograniczać się jedynie do tych, które obowiązują przy pisaniu tradycyjnych listów. 

Podsumowanie wniosków w zakończeniu mogłoby wyglądać np. tak:

Nie można uznać tradycyjnych zasad etykiety za jedynie słuszne we wszelkiej korespondencji e-mailowej. Kontakty internetowe bywają przelotne, a wówczas eleganckie zwroty grzecznościowe ustępują miejsca formom krótkim i zdawkowym.
Ponadto e-maile w ogromnej większości nawiązują do komunikacji ustnej i zasady znane z korespondencji pisemnej wydają się w tym kontekście zbyt sztywne. Należy oczekiwać, że postępująca tendencja do zmniejszania dystansu raczej się pogłębi, nie zatrzyma, a już na pewno nie odwróci.  

A tak można wzbogacić zakończenie o nowe wnioski, np.

Trudno unormować zasady pisania e-maili, ponieważ korespondencja przebiega zazwyczaj pomiędzy dwiema osobami. Można więc przypuszczać, że normy się tworzą, a osoby korespondujące ze sobą często uczą się od siebie nawzajem, lecz ta wiedza się nie upowszechnia.
Można jednak potraktować korespondencję jako pretekst do edukowania odbiorców w zakresie etykiety językowej, a więc pisać takie maile, jakie chciałoby się otrzymywać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż odbiorcy dostosują formy grzecznościowe do tych używanych przez nadawcę.

Więcej na temat cytowania i parafrazowania w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy.

Zdjęcie: Pexels

Przeczytaj także:

Co napisać we wstępie pracy dyplomowej. 3 części wstępu

Co to jest teza pracy dyplomowej. 5 cech i przykład tezy

Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki

Plan pracy dyplomowej. Który z 5 rodzajów wybrać?

Jak uprościć styl naukowy. Przykłady w wersji przed i po

Jak cytować i parafrazować w pracy dyplomowej. Różnice i przykład

Czytanie SQ3R. Jak szybciej zrozumieć trudne teksty naukowe

Udostępnij:

5 komentarzy do „Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład

  1. Bardzo dziękuję za pomocne uwagi jak napisać zakończenie. Pierwszy raz w życiu pisałam tak długi tekst (ponad 50 stron) i w końcu pogubiłam się, gdy przyszło do zabrania się za zakończenie. Szukając natchnienia przeglądałam różne strony i te porady ogromnie mi pomogły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *