Obrazowy rzeczownik. Co to jest i jak ubarwia styl

Ręka trzymająca pustą ramę obrazu jak kadr. Wewnątrz ramy znajduje się brzeg morza i spadochron nad nim.

Jeśli miałabym wskazać najważniejszy cel opowiadania historii, byłoby nim: wywołanie obrazu w głowie czytelnika. W tekście obraz maluje się konkretnymi słowami, głównie rzeczownikami. Im bardziej szczegółowe, tym bardziej obrazowe. Poznaj 4 sposoby, by doprecyzować słowa.

Spis treści:

Co to jest obrazowy rzeczownik

Jak doprecyzować słowa na 4 sposoby

Co to jest obrazowy rzeczownik

Obrazowy rzeczownik to konkretne słowo, które opisuje to, co widzimy, np. „jabłko” lub jeszcze lepiej – „papierówka”. To drugi, obok dynamicznego czasownika, filar dobrego stylu, dzięki którym każde zdanie staje się opowieścią w miniaturze oraz podstawa storytellingu.

Jak doprecyzować słowa na 4 sposoby

W życiu bohatera nie ma rzeczy i spraw tak błahych czy banalnych, że nie warto by im było poświęcić szczegółowego określenia. Kraciasty płaszcz Sherlocka Holmesa czy baryłka z miodem Kubusia Puchatka to z pozoru drobne atrybuty tych bohaterów, bez których nie potrafilibyśmy sobie ich wyobrazić.

Przed Tobą 4 sposoby, dzięki którym doprecyzujesz słowa.

Jednostki miary, wagi, czasu

Niech bohater kupuje pół kilo wołowiny, odmierza dwa metry tkaniny, wyjeżdża na urlop na dziesięć dni. Dzięki takim z pozoru nic nie znaczącym szczegółom czytelnik nabiera wrażenia, że przebywa w świecie, w który można uwierzyć.

Nazwy własne

Czasami warto napisać, jak brzmi tytuł gazety, którą bohaterka przegląda u fryzjera, czy jak nazywa się jej ulubiony krem. Ten zabieg sprawi, że świat literacki wyda się czytelnikowi bliski, na wyciągnięcie ręki.

Liczba pojedyncza

Kiedy tylko to możliwe używaj liczby pojedynczej, a nie mnogiej. Zamiast pisać o tłumie ludzi tłoczących się pod kasą biletową, lepiej wybierz kilku spośród nich. Każda grupa składa się z jednostek, dlatego jeśli będziesz chciał to ujednolicić, pisząc np. „dzieci płakały”, czytelnik wyczuje fałsz.

Doznania zmysłowe

Bohater nie może żyć w świecie, w którym poranna kawa nie pachnie, szampon do włosów się nie pieni, a kotlet nie skwierczy na patelni. Obrazowe rzeczowniki powinny odwoływać się do zmysłów: smaku, zapachu, słuchu, dotyku.

Twoja historia nie może jednak utonąć w powodzi szczegółów. Nie każdy naszyjnik w szufladzie jest ważny – tylko ten, który bohaterka dostała od ojca na osiemnaste urodziny. Wyobraź sobie, że jesteś operatorem filmowym: wyostrzasz pewne elementy na pierwszym planie, a inne – niech majaczą gdzieś zamglone w tle.

Więcej na temat obrazowych rzeczowników przeczytasz w mojej książce Magia słów.

Przeczytaj także:

6 figur retorycznych, które zasypią czytelnika szczegółami

Dynamiczny czasownik. Co to jest i jak ubarwia styl

Udostępnij:

4 komentarze do „Obrazowy rzeczownik. Co to jest i jak ubarwia styl

  1. Nie rozumiem ,o co chodzi w opisaniu pojedynczych jednostek ,a nie całej grupy.Czy mogę prosić o przykład?

    1. Tak, oczywiście. Jeśli np. pisze Pan o tłumie, to najlepiej wybrać z niego osobę lub kilka osób i krótko opisać ich zachowanie. Czytelnikowi łatwiej utożsamić się z jednostką niż z tłumem. Więcej na ten temat w tym wpisie. Tam też znajdzie Pan więcej przykładów.

  2. Dzień dobry,

    czy poleciłaby Pani jakis poradnik, gdzie znajdę przykłady zarówno pozytywne, jak i negatywne? Np odnośnie tego tematu – jak dobrze opisywac szczegóły, a jak źle.

    Pozdrawiam.

    1. Trudno byłoby odnaleźć jakiś konkretny tytuł, ale przytoczę przykład z książki Chlapanie atramentem, w którym autorki pokazują, jak wygląda tekst z nadmiarem ozdobników:

      Chłopak zjechał jak szalony po błotnistym, usianym muldami stoku i warknął głośno:
      – Chciałbym zjechać jeszcze raz, no proszę.
      – Nie możesz – syknęła jego tolerancyjna matka ochrypłym głosem. – Pora na kolację.
      – No dobrze, mamo – zawył naburmuszony chłopiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *