3 najważniejsze cechy charakteru pisarza. Sprawdź, czy je masz!

Czy istnieją wyróżniające cechy pisarzy? Choć wydawałoby się, że odpowiedzi jest tyle, ilu pisarzy, to jednak osobowość twórczą można  uchwycić. Poznaj 3 cechy, które, wedle psychologów, charakteryzują twórców. Czy Ty też je posiadasz?

Spis treści:

Jesteś otwarty?

Zachowujesz niezależność?

Pracujesz wytrwale?

Jesteś otwarty?

Pisarz powinien wykazywać się otwartością na wszelkie nowości i informacje, które mogą być przydatne w tworzeniu.

Dobrze, by otworzył się również na świat wyobraźni i emocji. Aby zostać pisarzem, trzeba angażować się emocjonalnie, odczuwać intensywniej i głębiej. Pisanie rodzi się przecież z uczuć.

Zachowujesz niezależność?

Chodzi tu o niezależność intelektualną, czyli, jak to ujął Dwight V. Swain, „umiejętność swobodnej włóczęgi po bezdrożach umysłu”. Osoby niezależne intelektualnie wykorzystują zdobytą wiedzę, by wypracować własny pomysł. Nie ulegają naciskom.

Osoba twórcza powinna być niezależna, bo pisanie należy do odważnych.

Pracujesz wytrwale?

Pisanie wydaje się być czynnością kameralną i mało stresującą, jednak, aby wytrwać przy zamiarze stworzenia powieści, trzeba pokonać wiele przeszkód. Niektórzy pisarze pracują nad swoimi powieściami kilka czy kilkanaście lat, zużywając przy tym wszystkie dostępne zasoby czasu i energii.

Wytrwałość potrzebna jest także po to, by przekonać innych ludzi do wartości swojego dzieła. Początkujący autorzy  wiedzą, ile trzeba mieć samozaparcia, by bombardować wydawnictwa swoimi tekstami czasami bezskutecznie przez kilka lat.

Pisarz musi być gotowy na to, by wielokrotnie podejmować ten sam temat i „nękać innych” swymi pomysłami. Psychologowie podkreślają, że w osiągnięciu sukcesu w dziedzinie twórczej pomagają: stabilność emocjonalna, brak lęku, zdolność do przezwyciężania porażek oraz wysoka samoocena.

Otwartość, niezależność i wytrwałość to z pewnością niejedyne cechy charakteru przyszłego pisarza, jednak pomagają unieść ciężar pisarskiej pracy i pozwalają czerpać z niej radość.

Źródła:
E. Nęcka, Psychologia twórczości, Gdańsk 2001

Więcej na temat tego, jak rozwijać swoją kreatywność, przeczytasz w mojej książce Szkoła twórczego pisania.

Przeczytaj także:

2 rodzaje pisarzy. Jesteś mistrzem słowa czy mistrzem fabuły?

Jak rozwijać swoją kreatywność w zielonym kapeluszu. 3 kroki

Udostępnij:

8 komentarzy do „3 najważniejsze cechy charakteru pisarza. Sprawdź, czy je masz!

    1. Oczywiście, szczerość autora jest czymś, co czytelnik zwykle wyczuwa i ceni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *