Co to jest pisarski głos. Jak brzmi Twój i jak nad nim pracować

Zadrukowana strona milczy, a przecież czujemy, że ktoś przemawia do nas swoim własnym głosem. Jak brzmi Twój pisarski głos? A może jeszcze go nie usłyszałeś? Poznaj 3 ćwiczenia, które pomogą Ci odkryć głos.

Spis treści:

Co to jest pisarski głos

3 ćwiczenia, które pomogą ci odkryć Twój głos

Jak pracować nad głosem

Co to jest pisarski głos

To Twój unikalny styl, na który składa się dobór słownictwa, budowa zdań, sposób formułowania myśli. Stwarzasz iluzję, jakbyś mówił do czytelnika. A czytelnik konstruuje sobie w głowie obraz Ciebie.

Czy masz swój pisarski głos? Zastanów się, jak się czujesz przed publikacją swojego tekstu? Boisz się? Denerwujesz? To znak rozpoznawczy pisarskiego głosu. Oznacza, że piszesz prosto z serca.

Jeśli natomiast czujesz się kompletnie spokojny, to całkiem możliwe, że jeszcze nie mówisz własnym głosem. Ale nie martw się – można nad tym popracować.

3 ćwiczenia, które pomogą ci odkryć Twój głos

  1. Opisz samego siebie przy pomocy 3 przymiotników.
  2. Zanotuj tytuły pięciu książek czy blogów, które lubisz czytać. Zastanów się, czy są do siebie podobne? Co intryguje Cię w sposobie, w jaki zostały napisane? Zwykle to, co nas zachwyca, jest tym, do czego dążymy.
  3. Zapytaj innych „Jak brzmi to, co piszę?”. Spróbuj się dowiedzieć, jak inni Cię odbierają: jako niepewnego, zarozumiałego, dowcipnego.

Jak pracować nad głosem

Jeśli już znajdziesz swój głos, pracuj nad nim. Czytaj na głos to, co napisałeś. Przecież ćwiczysz swój pisarski głos, prawda? Teraz masz okazję przekonać się, jak on brzmi.

Powtarzaj strategie, jakie zastosowałeś w swoich najlepszych tekstach. Zwróć uwagę na słownictwo, budowę zdań i podział na akapity. Wszystko, co jest typowo Twoje.

Jeśli odnajdziesz swój głos, możesz stracić niektórych czytelników, (ponieważ przestaniesz pisać dla wszystkich), ale za to zyskasz coś bardzo ważnego. Wielką radość pisania, ponieważ wreszcie zaczniesz pisać tak, jak czujesz.

Źródła: Jeff Goins, 10 Steps to Finding Your Writing Voice, Goinswriter.com

Jeff Goins, Finding Your Blog’s Unique Voice, Problogger.net

Więcej na temat pisarskiego głosu przeczytasz w moich książkach: Magia słów i Szkoła twórczego pisania.

Przeczytaj także:

Jak pokonać pisarską blokadę na 7 sposobów

Jak znaleźć czas na pisanie dzięki technice pomodoro

Udostępnij:

5 komentarzy do „Co to jest pisarski głos. Jak brzmi Twój i jak nad nim pracować

  1. Właśnie trafiłam na ten wpis i bardzo mi się podoba. Sama prowadzę bloga i cierpię, naprawdę cierpię, mając trudność w określeniu swojego stylu. Czuję się jakbym pisała pod innych, i to jeszcze tych krytycznych innych, a nie swoim głosem. Jestem właśnie na punkcie 5 ćwiczenia i już widzę jakiś kierunek. Nie mam pojęcia czy się odważę pójść tą drogą, tym bardziej, że to blog podróżniczy, a mój głos płynie gdzieś bardziej z głębin, ale zobaczymy. Tak więc dziękuję i ćwiczę dalej!

    1. Na pewno warto odważyć się i otworzyć na ten głos płynący z głębin:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *