Co to jest zawieszenie akcji i jak zwiększa napięcie na 3 sposoby

Zawieszenie akcji to sztuczka, która zawsze działa. Czytelnicy wiedzą, że są oszukiwani, a mimo to czytają dalej. Na czym polega zawieszenie akcji? Poznaj 3 niezawodne sposoby, dzięki którym zbudujesz napięcie w Twojej opowieści.

Spis treści:

Co to jest zawieszenie akcji

Jak zawiesić akcję na 3 sposoby

Co to jest zawieszenie akcji

Zawieszenie akcji polega na tym, że przerywasz scenę w sytuacji pełnej napięcia, gdy coś ważnego ma się się wydarzyć.

Przeciwnik ma bohatera na muszce. Pociąga za spust, aż tu nagle… słychać dzwonek do drzwi.

Bohater stawia stopę na barierce mostu, patrzy w ciemną toń, chce skoczyć, ale… z przejeżdżającego przez most samochodu wychyla się kierowca i pyta go o drogę do centrum miasta.

Bohaterka ma wreszcie powiedzieć bohaterowi, czy go kocha, patrzy mu długo w oczy, otwiera usta i… przerywa jej ważny telefon od matki, która trafiła do szpitala.

Czy wiesz, że angielskie określenie zawieszenia akcji, czyli cliffhanger, oznacza zawieszenie na krawędzi klifu?

Jak zawiesić akcję na 3 sposoby

1. Stwórz zagrożenie

Bohater musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem: zabić lwa, zwyciężyć w pojedynku, uciec przed zbliżającym się kataklizmem lub przed mordercą.  Bohater upada pod ciosem – przeciwnik ma przewagę – kto zwycięży?

Co ciekawe, niebezpieczeństwo wcale nie musi być prawdziwe. Można zawiesić akcję do momentu, gdy okaże się, szmer w przedpokoju to nie złodziej, tylko… kot.

2. Postaw bohatera przed dylematem

To coś więcej niż wybór. Załóżmy, że nasz bohater, doradca inwestycyjny, zostaje porwany przez bandytów, którzy zmuszają go do wyjawienia poufnych informacji o zamożnym kliencie. Bohater jest niewątpliwie w niebezpieczeństwie. Ale gdy bandyci zagrożą, że zabiją jego sekretarkę, jeśli nie powie prawdy, będziemy mieli nie tylko niebezpieczeństwo, ale i dylemat, a więc dodatkowe zawieszenie akcji. Podwójne zawieszenie bardzo wzmacnia napięcie.

3. Zaplanuj tajemnicę

Na dnie zamkniętej na klucz szuflady leży zdjęcie byłej żony bohatera, o której obecna nie ma pojęcia. Bohater co jakiś czas otwiera szufladę, ale nie wyjawia nikomu – także i czytelnikowi – co jest w środku….

Co się stanie, jeśli sekret zostanie odkryty? Jak zareaguje bohater, który latami ukrywał sekret? Co poczuje żona? Czy będzie tak źle, jak czytelnik się obawia? A może jeszcze gorzej? Do momentu, gdy prawda wyjdzie na jaw, akcja jest zawieszona.

Zawieszenia akcji najskuteczniej działają w sekwencji – pod warunkiem, że każde kolejne zawieszenie będzie silniejsze od poprzedniego.  W ten sposób poprowadzisz akcję do najbardziej emocjonującego punktu kulminacyjnego.

Zawieszenie akcji nawiązuje do ludzkiej potrzeby zamknięcia. Wyraża się w silnym pragnieniu, by znaleźć odpowiedź na nierozstrzygnięte pytania. Może być to potrzeba uzyskania właściwej lub wręcz jakiejkolwiek odpowiedzi, która odsunie na bok zakłopotanie i niepewność. Brak zamknięcia prowadzi do frustracji.

Nie zaspokajaj więc zbyt szybko ciekawości czytelnika. Wówczas poczuje wręcz przymus, by czytać dalej.

Źródło: Cliffhangers for Unscrupulous Writers, Moodywriting

Infografika przedstawiająca 3 sposoby na zawieszenie akcji

Więcej na temat zawieszenia akcji i budowania napięcia przeczytasz w mojej książce Magia słów.

Przeczytaj także:

4 sekrety budowania napięcia na każdej stronie Twojej powieści

Jak rozbudzić oczekiwania czytelnika zapowiedzią na 4 sposoby

Jak zaskoczyć czytelnika zwrotem akcji na 6 sposobów

Udostępnij:

4 komentarze do „Co to jest zawieszenie akcji i jak zwiększa napięcie na 3 sposoby

  1. Pani jest… mistrzynią. Chyba jeszcze nie spotkałam tak uparcie i zawzięcie prowadzonego bloga o pisaniu. Ma Pani niezwykły talent. I dziękuję serdecznie, że chce Pani podzielić się wiedzą na takie tematy z nami – zwykłymi czytelnikami i amatorami pisarstwa 🙂 Pozdrawiam ciepło, Kamila.

    1. Bardzo mi miło. Ogromnie się cieszę, że zasłużyłam na takie komplementy:) Co ciekawe, im dłużej prowadzę bloga, tym więcej przybywa tematów do wpisów, więc z pewnością będę się dalej dzieliła wiedzą.

  2. Świetny blog. Dziękuję i proszę – nie przestawaj. Dzięki tobie napiszę best seller 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *