Wyobraź sobie, że piszesz właśnie scenę, w której Twoja bohaterka otrzymuje od wielbiciela bukiet róż. Chcesz napisać o nich coś więcej ponad to, że były czerwone i podobały się bohaterce. Poszukujesz ciekawych skojarzeń, ale do głowy przychodzą Ci te najbardziej banalne. Co zrobić? Nic prostszego: narysuj mapę myśli.

Weź kartkę A4, połóż ją poziomo na stole i napisz na środku słowo „róża”, a następnie poprowadź od niego gwiaździście strzałki. Na końcu każdej ze strzałek zapisz słowo, które kojarzy się z różą, od tych strzałek poprowadź kolejne strzałki i twórz skojarzenia od skojarzeń. Zapewniam cię, że nie będziesz mógł skończyć, a  Twój opis bukietu róż nie będzie już banalny i nudny.

Metoda ta, choć z pozoru wydaje się infantylna, odkrywa ważną prawdę o pracy naszego umysłu. Nasze myśli nie układają się w ciągi gładkich zdań, lecz są nieskończonymi łańcuchami skojarzeń. Nie dzielimy myśli na zdania czy akapity, a ich łańcuch przebiega zupełnie obojętnie wobec zasad gramatyki i stylistyki. Te skojarzenia to mogą być słowa, obrazy, odczucia. Zapisując swoje myśli w formie zdań, często gubimy część tych obrazów, skojarzeń, ponieważ skupiamy się na tym, by przybrały spójną formę. Tymczasem nasz umysł pracuje jak mapa myśli. Każda myśl może stać się centrum kolejnej mapy.

Tony Buzan, twórca mindmappingu, pisał o tej metodzie w sposób następujący:

Wyobraź sobie, że każdy widok, zapach, smak czy jakiekolwiek inne doznanie, jakiego doświadczyłeś świadomie bądź podświadomie jest kulą najeżoną tysiącem maleńkich haczyków, na których umocowane są wszystkie skojarzenia wiążące się z owym doznaniem.

Buzan poleca tworzenie rozbudowanych map myśli na kartce papieru, stosowanie kolorów, dodawani rysunków. W efekcie powstać może mapa podobna do tej poniżej:

Źródło: http://www.shared-visions.com/explore/literature/mindmap.htm

Oto kilka porad Buzana dla mapologów:

  • kategorie bardziej pojemne umieść bliżej centrum, a dalej – bardziej szczegółowe,
  • słowa zapisuj drukowanymi literami,
  • linia powinna być tej samej długości co słowo,
  • słowa muszą biec wzdłuż linii,
  • rób odstępy między elementami mapy, aby nie były ściśnięte,
  • używaj kolorów,
  • stosuj rysunki.

Tym, którzy odzwyczaili się od ołówka i kolorowych pisaków, proponuję darmowy program FreeMind, który służy do tworzenia map myśli. Można go pobrać  pod tym linkiem, polecam także tutorial w języku polskim.

 

Powiązane wpisy:

Jak pokonać pisarską blokadę?

Jak tworzyć metafory?

Sekret dobrego stylu: obrazowe rzeczowniki

Jak dopracowywać tekst?

Pisanie automatyczne

Pisarska paleta barw

Jak opisywać miejsca?