Archetypy bohaterów #3. Ambitna chłopczyca

Ambitna chłopczyca jest interesująca literacko, a przy tym lubiana przez czytelników. Chłopczyca dobrze czuje się w towarzystwie mężczyzn, ale przede wszystkim lubi być niezależna. Zwykle jest inteligentna, wysportowana, szybko się uczy, za to – bardzo źle znosi porażki. Jak stworzyć postać wokół tego archetypu?

Spis treści:

Jaka jest ambitna chłopczyca

Czego pragnie, a czego się boi

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Inne archetypy bohaterów

Jaka jest ambitna chłopczyca

Ta bohaterka powstała w oparciu o archetyp Ateny. Przyjaźni się chętniej z mężczyznami niż kobietami, jest wobec nich lojalna. Chce udowodnić, że potrafi być świetna w zadaniach, które wydają się być domeną mężczyzn.

Jest niezwykle inteligentna, myśli strategicznie. Ufa raczej rozumowi niż instynktowi. Nie pozwala, by emocje nadmiernie wpływały na jej decyzje. Jest profesjonalistką, typem dobrej uczennicy. Potrafi skupić się na postawionych sobie w życiu celach.

Chce poszerzać swoje horyzonty, uwielbia też uczyć się nowych rzeczy, w szczególności związanych z nauką bądź biznesem. Zawsze ma napięty grafik. Lubi mieć wszystko pod kontrolą; nie ufa ludziom, którzy mieliby wykonać za nią jakieś zadania i zwykle bierze wszystko na siebie.

Czego pragnie, a czego się boi

Ambitna chłopczyca pragnie akceptacji mężczyzn, chce być traktowana jako jedna z nich. Zależy jej na pracy i karierze do tego stopnia, że może stać się pracoholiczką.

Boi się kobiecej przyjaźni. Nie chce okazywać słabości. Unika kontaktu z naturą, zwłaszcza dziką, najlepiej czuje się w mieście.

Po wyostrzeniu cech ambitnej chłopczycy można stworzyć bezwzględną karierowiczkę. Taka bohaterka  będzie szła po trupach, by osiągnąć swój cel, np. kierownicze stanowisko.

Bohaterka tego rodzaju ma obsesję na własnym punkcie, cały czas zaprząta sobie głowę tym, czy inni są wobec niej lojalni. Czuje się osaczona, wydaje się jej, że inni wciąż ją obgadują. Nie potrafi nikomu zaufać z obawy, że to, co powie zostanie wykorzystane przeciwko niej. W drodze na szczyt potrafi zniszczyć życie bądź karierę innych ludzi.

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Znane chłopczyce to:

  • Beatrycze z Wiele hałasu o nic
  • Kathryn Janeway ze Star Treka
  • Mickiewiczowska Grażyna
  • Sienkiewiczowska Jagienka.

Natomiast najsłynniejszą karierowiczką w literaturze jest Lady Macbeth, a ze współczesnej literatury można wymienić choćby Mirandę Priestly z powieści i filmu Diabeł ubiera się u Prady.

Pełnię swojej osobowości ambitna chłopczyca oraz bezwzględna karierowiczka ukaże w towarzystwie następujących bohaterów:

Uwodziciel: pomoże jej odkryć własną zmysłowość i otworzyć się na związki uczuciowe z mężczyznami.

Perfekcyjna żona: pokaże jej, jaka siła tkwi w rodzinie i nauczy, jak doceniać tradycyjne wartości.

Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writers Digest Books, 2007.

Inne archetypy bohaterów

Wrażliwa domatorka

Kobieciarz i uwodziciel

Konsekwentny perfekcjonista

Superbohater lub niszczyciel

Wieczna nastolatka

Nadopiekuńcza matka

Perfekcyjna żona

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Udostępnij:

2 komentarze do „Archetypy bohaterów #3. Ambitna chłopczyca

  1. Witam. Mam pytanie. Gdzie można pisać książki. Te pytanie może się wydać absurdalne, ale chodzi o to, że w zeszytach i na kartkach ciągle muszę gumkować, lub zmazywać, gdy zmieniam wątek, czy imię bohatera. Chciałam pisać na wordzie, ale nie mam tego programu, a ściągnięcie jest płatne. Na dysku google nie można kopiować bez ściągania aplikacjii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *