Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki

Dziewczyna w otoczeniu mnóstwa książek

Dlaczego nie każdy temat jest naukowy? I czemu lepiej wybierać zagadnienia wąskie niż szerokie? Poznaj 4 cechy tematu, który da Ci szansę na napisanie ciekawej i odkrywczej pracy.

Spis treści:

Stwórz temat możliwie wcześnie

4 warunki dobrego tematu

Stwórz temat możliwie wcześnie

Gdy wstępnie zapoznasz się z materiałami, przyjdzie moment, w którym poczujesz się gotowy do tego, by sformułować temat. Należy to zrobić możliwie wcześnie. „Doklejanie” tematu do już napisanej już pracy nigdy nie daje dobrych rezultatów.

Oczywiście, stworzony na początku temat będzie się nieznacznie zmieniał, jednak do jego wstępnej wersji podejdź poważnie. Znacząca zmiana tematu sprawi, że będziesz musiał zapoznać się z nową literaturą.

Im precyzyjniej sformułujesz temat na samym początku, tym lepiej ukierunkowana będzie Twoja praca i tym większa szansa, że obronisz się w terminie.

4 warunki dobrego tematu

Dobry temat pracy dyplomowej powinien być:

  • naukowy

Wydaje się to oczywiste, ale niektórzy wybierają tematy hobbystyczne. Twoja ulubiona gra komputerowa czy zespół, którego piosenek często słuchasz, nie musi być wcale dobrym materiałem na pracę naukową. W bibliografii powinny przeważać źródła naukowe, a nie publicystyczne, do których zmuszeni są odwoływać się autorzy tematów hobbystycznych.

  • wąski

Wiele osób sądzi, że aby zapełnić ilość wymaganych stron pracy dyplomowej, musi sformułować temat w sposób maksymalnie szeroki. Nic bardziej błędnego. Dobra praca dyplomowa powinna przynajmniej w jakimś stopniu wyczerpać temat. Nie sposób napisać wyczerpującej pracy na temat Pojęcie czasu w kulturze.
Jeśli Twój pomysł na temat pracy jest zbyt szeroki, postaraj się go ograniczyć, wybierając aspekt tematu: (np. ze szczególnym uwzględnieniem…), określając granice czasowe lub źródła i obszary badania (np. jeden lub dwóch autorów, wybrana grupa respondentów itp.)
Zawężając temat napiszesz lepszą, bardziej wnikliwą lub nawet wybitną pracę, a przy tym unikniesz zarzutu, że nie wyczerpałeś tematu.

  • zrozumiały

Powiedz wprost, co zamierzasz badać. Temat pracy dyplomowej powinien być jej mikrostreszczeniem, ale i dawać czytelnikowi przedsmak tego, co w niej znajdzie, a więc postawionej w pracy tezy, np. Korespondencja e-mailowa jako wyzwanie dla zasad etykiety.

  • ukazujący zjawisko w nowym świetle

Oryginalny temat wcale nie musi dotyczyć jakiegoś modnego aktualnie zjawiska czy być ciekawie sformułowany. Można zatem napisać oryginalną pracę na temat twórczości Elizy Orzeszkowej lub nudną, schematyczną pracę o grze komputerowej.

Własne zainteresowania skonfrontuj ze stanem badań z danej dziedziny i wybierz taki aspekt tematu, który daje szansę na napisanie pracy wnikliwej, ciekawej, a może nawet: odkrywczej.

Więcej o temacie pracy dyplomowej w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy.

Zdjęcie: sxc.hu

Przeczytaj także:

Co napisać we wstępie pracy dyplomowej. 3 części wstępu

Co to jest teza pracy dyplomowej. 5 cech i przykład tezy

Plan pracy dyplomowej. Który z 5 rodzajów wybrać?

Jak uprościć styl naukowy. Przykłady w wersji przed i po

Jak cytować i parafrazować w pracy dyplomowej. Różnice i przykład

Czytanie SQ3R. Jak szybciej zrozumieć teksty naukowe

Co napisać w zakończeniu pracy dyplomowej. Przykład

Udostępnij:

Jeden komentarz do „Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej. 4 warunki

  1. Witam, dla osób chcących zapozna się z autentyczną pracą dyplomową zamieszczoną w sieci zapraszam na blog dyplomowe.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *