Archetypy bohaterów #6. Kusicielka lub femme fatale

Blondynka z kręconymi włosami, w skórzanej kurtce i z papierosem w dłoni opiera się o blat

Kusicielka nawiązuje do archetypu Afrodyty. To niezwykle barwna postać kobieca: piękna, zmysłowa i czerpiąca z życia pełnymi garściami. Przyciąga wzrok mężczyzn i budzi zazdrość u kobiet. Po wyostrzeniu niektórych cech kusicielki można stworzyć femme fatale. Jak zbudować taką bohaterkę?

Spis treści:

Jaka jest kusicielka

A może femme fatale?

Przykłady kusicielek

Inne archetypy bohaterów

Jaka jest kusicielka

To kobieta o ogromnym apetycie na życie, niezrównana kochanka. Zwykle obdarzona niezwykłą urodą, a przy tym – zdolnością uwodzenia ma w sobie magnetyzm, który przyciąga mężczyzn. Szybko się zakochuje i łatwo odkochuje.

Wygląda jak gwiazda, zwykle ma perfekcyjnie dobrany strój i makijaż. Uwielbia eksponować swoje ciało, do perfekcji opanowała język ciała i sztukę flirtu. Jako barwna postać, kolorowy ptak przyćmiewa urodą i temperamentem inne kobiety.

Ma skłonności egocentryczne, lubi być w centrum zainteresowania, chce być najbardziej pożądaną kobietą w swoim otoczeniu. Jest impulsywna i emocjonalna; to prawdziwy wulkan energii, który może wybuchnąć w każdej chwili żyje chwilą, niczego nie planuje.

Znajduje sposób ekspresji w sztuce, zwłaszcza w takich dziedzinach artystycznych jak: taniec, śpiew czy malarstwo. Jest wrażliwa na potrzeby innych – stara się im pomóc, gdy czują się zranieni.

Rzadko znajduje prawdziwe przyjaźnie wśród kobiet, które zazdroszczą jej umiejętności roztaczania czaru wokół siebie. Boi się starości – wydaje jej się, że gdy młodość i wdzięk przeminą, będzie samotna.

A może femme fatale?

Po wyostrzeniu niektórych cech kusicielki można stworzyć femme fatale – kobietę, która bezwzględnie i z premedytacją wykorzystuje swój wdzięk, by kontrolować mężczyzn i zmusić ich dokonania np. zbrodni.

Femme fatale jest pozbawiona radości życia kusicielki, zawiedziona i zmęczona życiem. Bywa przewrażliwiona na punkcie swego wyglądu i chorobliwie zazdrosna o inne, zwłaszcza młodsze kobiety. Nikogo nie darzy zaufaniem.

Z premedytacją manipuluje innymi, zwykle ich zwodząc. Często się jej to udaje, ponieważ ma naturę kameleona i jest świetną aktorką – potrafi ronić łzy na zawołanie,

Przykłady kusicielek

Słynne literackie i filmowe postaci kusicielek lub femme fatale to:

  • Emma Bovary, Scarlett O’Hara
  • Cathrine Tramell z Nagiego instynktu
  • Cora Smith z Listonosz zawsze dzwoni dwa razy
  • Vivian Ward z Pretty Woman
  • Sally Bowles z Kabaretu
  • Rebecca Sharp z Targowiska próżności
  • Lola Lola z Błękitnego anioła.

Inne archetypy bohaterów

Wrażliwa domatorka

Kobieciarz i uwodziciel

Konsekwentny perfekcjonista

Superbohater lub niszczyciel

Wieczna nastolatka

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wieczny chłopiec

Wojowniczka lub mścicielka

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *