Archetypy bohaterów #5. Wieczny chłopiec

Wieczny chłopiec nawiązuje do archetypu Hermesa. Choć nigdy nie dorośleje i może wydawać się lekkomyślny, to jego radość życia zjednuje sobie innych bohaterów i czytelników. Jak stworzyć takiego bohatera?

Spis treści:

Jaki jest wieczny chłopiec

Czego pragnie, a czego się boi

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Inne archetypy bohaterów

Jaki jest wieczny chłopiec

Chce być wiecznie młody, traktuje życie jak zabawę. Kieruje nim silna potrzeba wolności: potrafi nagle zniknąć na kilka tygodni.

Posiada bogatą wyobraźnię i milion pomysłów na godzinę. Jest zawsze gotowy na nowe wyzwania i doświadczenia. Nie lubi niczego planować, jest spontaniczny.

Działa brawurowo, uwielbia ryzyko, czuje się niezniszczalny. Rzuca się w wir przygód, a jego entuzjazm i energia nigdy się nie wyczerpują. Ma dobry kontakt z dziećmi, ponieważ identyfikuje się z nimi.

Czego pragnie, a czego się boi

Pragnie być wiecznie młody, a boi się starzenia. Nie chce utracić wolności, więc bycie przykutym do łóżka to dla niego wielka próba charakteru.

Boi się także nudy, ponieważ zawsze chce, by wokół niego wiele się działo. Unika rutyny, dlatego nie szuka stabilnej pracy, odpowiedzialności i zobowiązań, zwłaszcza takich, z których nie można się łatwo wycofać.

Inni bohaterowie mogą uważać go za osobę fascynującą i nieprzewidywalną bądź też dziecinną i lekkomyślną. Wieczny chłopiec nie czuje się jednak gorszy od innych. Wręcz przeciwnie, sądzi, że zapracowani, ułożeni ludzie prowadzą nudne życie i nie potrafią się nim cieszyć.

Przykłady i bohaterowie towarzyszący

Słynne literackie postaci wiecznych chłopców to:

  • Don Kiszot
  • Piotruś Pan
  • Szekspirowski Puk.

Aby ukazać pełnię osobowości wiecznego chłopca, można ukazać go w towarzystwie następujących bohaterów:

Konsekwentny perfekcjonista nauczy go odpowiedzialności

Perfekcyjna żona pokaże mu, że czasami warto docenić ciepło rodzinne; udowodni, że życie bez korzeni jest życiem w samotności.

Inne archetypy bohaterów

Wrażliwa domatorka

Kobieciarz i uwodziciel

Konsekwentny perfekcjonista

Superbohater lub niszczyciel

Wieczna nastolatka

Nadopiekuńcza matka

Ambitna chłopczyca

Perfekcyjna żona

Kusicielka lub femme fatale

Apodyktyczny władca

Tajemniczy odludek

Wojowniczka lub mścicielka

Udostępnij:

2 komentarze do „Archetypy bohaterów #5. Wieczny chłopiec

  1. Zdecydowanie jeden z moich ulubionych typów bohaterów 😉 Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest przedstawienie „obok siebie” wiecznego chłopca i buntowniczki? Czy nie są to zbyt podobne do siebie postacie?
    Poza tym proponuję napisać również o buntowniczce/buntowniku jako o typie bohatera.
    Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady, które się ogromnie przydają i zawsze sprawdzają! 😉

    1. Cieszę się, że porady się przydają:) Na temat zbuntowanej bohaterki pisałam nieco we wpisie Wieczna nastolatka, jednak w najbliższym czasie postaram się ten temat rozwinąć i napisać na temat bohaterki-buntowniczki, która nie musi być nastolatką:) Z wiecznym chłopcem można zestawić takie postaci jak: Konsekwentny perfekcjonista , który nauczy go odpowiedzialności lub Perfekcyjna żona, która pokaże mu, że czasami warto docenić ciepło rodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *