Wieczny chłopiec nawiązuje do archetypu Hermesa. Choć nigdy nie dorośleje i może wydawać się lekkomyślny, to jego radość życia zjednuje sobie innych bohaterów i czytelników. Jak stworzyć takiego bohatera?
Spis treści:
Czego pragnie, a czego się boi
Przykłady i bohaterowie towarzyszący
Jaki jest wieczny chłopiec
Chce być wiecznie młody, traktuje życie jak zabawę. Kieruje nim silna potrzeba wolności: potrafi nagle zniknąć na kilka tygodni.
Posiada bogatą wyobraźnię i milion pomysłów na godzinę. Jest zawsze gotowy na nowe wyzwania i doświadczenia. Nie lubi niczego planować, jest spontaniczny.
Działa brawurowo, uwielbia ryzyko, czuje się niezniszczalny. Rzuca się w wir przygód, a jego entuzjazm i energia nigdy się nie wyczerpują. Ma dobry kontakt z dziećmi, ponieważ identyfikuje się z nimi.
Czego pragnie, a czego się boi
Pragnie być wiecznie młody, a boi się starzenia. Nie chce utracić wolności, więc bycie przykutym do łóżka to dla niego wielka próba charakteru.
Boi się także nudy, ponieważ zawsze chce, by wokół niego wiele się działo. Unika rutyny, dlatego nie szuka stabilnej pracy, odpowiedzialności i zobowiązań, zwłaszcza takich, z których nie można się łatwo wycofać.
Inni bohaterowie mogą uważać go za osobę fascynującą i nieprzewidywalną bądź też dziecinną i lekkomyślną. Wieczny chłopiec nie czuje się jednak gorszy od innych. Wręcz przeciwnie, sądzi, że zapracowani, ułożeni ludzie prowadzą nudne życie i nie potrafią się nim cieszyć.
Przykłady i bohaterowie towarzyszący
Słynne literackie postaci wiecznych chłopców to:
- Don Kiszot
- Piotruś Pan
- Szekspirowski Puk.
Aby ukazać pełnię osobowości wiecznego chłopca, można ukazać go w towarzystwie następujących bohaterów:
Konsekwentny perfekcjonista nauczy go odpowiedzialności
Perfekcyjna żona pokaże mu, że czasami warto docenić ciepło rodzinne; udowodni, że życie bez korzeni jest życiem w samotności.
Inne archetypy bohaterów

autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu
2 komentarze do „Archetypy bohaterów #5. Wieczny chłopiec”
Zdecydowanie jeden z moich ulubionych typów bohaterów 😉 Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest przedstawienie „obok siebie” wiecznego chłopca i buntowniczki? Czy nie są to zbyt podobne do siebie postacie?
Poza tym proponuję napisać również o buntowniczce/buntowniku jako o typie bohatera.
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady, które się ogromnie przydają i zawsze sprawdzają! 😉
Cieszę się, że porady się przydają:) Na temat zbuntowanej bohaterki pisałam nieco we wpisie Wieczna nastolatka, jednak w najbliższym czasie postaram się ten temat rozwinąć i napisać na temat bohaterki-buntowniczki, która nie musi być nastolatką:) Z wiecznym chłopcem można zestawić takie postaci jak: Konsekwentny perfekcjonista , który nauczy go odpowiedzialności lub Perfekcyjna żona, która pokaże mu, że czasami warto docenić ciepło rodzinne.