Przygoda w literaturze to podróż w nieznane. Pełna niebezpieczeństw, z których jednak wychodzi się cało. Czego może dotyczyć? Poznaj 3 części opowieści przygodowej.
Spis treści:
Czego dotyczy opowieść przygodowa?
Opowieść przygodowa w 3 krokach
Czego dotyczy opowieść przygodowa?
Tematem powieści przygodowej zwykle jest wędrówka. Podobnie jak w baśniach, bohater opuszcza wygodny dom w poszukiwaniu szczęścia. Jedna przygoda musi wypływać z drugiej – jak w bajce. W przeciwnym razie będą tylko barwnym kalejdoskopem wydarzeń, który nie utrzyma na długo uwagi czytelnika.
W opowieści przygodowej najważniejsza jest akcja, a nie psychologia. Zresztą bohater nie ma nawet czasu na refleksję nad sobą czy sensem życia. Wydarzenia go przerastają. Przygody pojawiają się jedna po drugiej, nie zostawiając czasu na zastanowienie.
Dzięki opowieści przygodowej czytelnicy mają szansę wyruszyć do miejsc, w których nigdy nie byli. Zdobądź szczegółową wiedzę na ich temat. Przeprowadź kwerendę w internecie i bibliotece. Więcej na jej temat przeczytasz w obszernym rozdziale mojej książki Szkoła twórczego pisania.
Opis miejsca powinien być pełen intrygujących detali, które sprawiają, że czytelnik może poczuć się, jakby tam był. Należy je dozować czytelnikowi, tak by były częścią fabuły, a nie statycznym opisem.
Opowieść przygodowa w 3 krokach
1. Bohater wyrusza w świat
Powieść przygodowa często rozpoczyna się w domu, który bohater musi nagle i natychmiast opuścić. Przyczyną nie może być kaprys, lecz konkretny impuls do działania. Często bohater po prostu nie ma innego wyboru. Fogg opuszcza dom, ponieważ założył się ze znajomymi, że opłynie świat w 80 dni.
2. Podróż w nieznane
Bohatera spotyka seria niespodziewanych wydarzeń, które jednak nie są przypadkowe, lecz powiązane ze sobą i z nadrzędnym celem podróży (np. opłynięciem świata w 80 dni). Kolorytu przygodom przydają strach, fascynacja, nowe odkrycia. Na tym etapie pojawia się także wątek miłosny.
3. Rozstrzygnięcie
Daje odpowiedź na postawione na początku pytanie, np. Czy Fogg opłynie świat w 80 dni? Tylko, że ta odpowiedź nie jest najważniejsza. Liczą się przygody, z których bohater wyszedł zwycięsko. Jeśli powieść przygodowa jest dobrze napisana, czytelnik poczuje żal, że przygody się skończyły i nastąpiło jakiekolwiek rozwiązanie.
Przeczytaj także:
Co to jest zawieszenie akcji i jak zwiększa napięcie na 3 sposoby
Jak rozbudzić oczekiwania czytelnika zapowiedzią na 4 sposoby
Jak zaskoczyć czytelnika zwrotem akcji na 6 sposobów
autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu
10 komentarzy do „Jak napisać opowieść przygodową w 3 krokach”
Świetny poradnik! Na pewno wezmę sobie do serce te porady. Pozdrawiam;)
Dziękuję, zapraszam do dalszej lektury bloga i życzę sukcesów w pisaniu:)
Zaglądam tu co jakiś czas. Nie znalazłam w Internecie lepszego poradnika! Czyta się bardzo przyjemnie, a rady są naprawdę pomocne. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!
Bardzo mi miło:) Życzę sukcesów w pisaniu i zapraszam do dalszej lektury bloga.
Po przeczyaniu tego bloga … zaciągneło mnię do stworzenia dobrej książki .. Mimo iż mam 17 lat.. Nauczyciele chwalili moje prace i opowiadania . Napewno nie jestem tak dobry jak pani Joanna ale dzięki temu poradnikowi napewno dobrze mi pójdzie.
W takim razie gratuluję i życzę dalszych sukcesów w pisaniu:)
Pani na prawdę świetnie pisze i radzi. Nie mogę obejść się bez Pani wskazówek, do lepszego opowiadania. Pomimo, że mam 14 lat, a to w świecie pisania naprawdę poniża mnie do zakresu opowiadań „tępych i bez znaczenia” mam nadzieję, że kiedyś, dzięki pani wskazówką uda mi się wybić na szczyt i napisać książkę, którą zdołam wydać.
Pani rady są bezcenne, ale oddałabym za nie całą domową elektronikę ;))
Bardzo się cieszę, że moje rady są aż tyle warte:) A co do wieku: im szybciej zaczyna się pisać, tym lepiej i tym większa szansa na napisanie dobrej powieści-być może już wkrótce. Tego serdecznie życzę i zapraszam do dalszej lektury bloga.
Witam,
Przeczytałem chyba wszystkie posty z tego bloga, i uważam, iż warto przed przystąpieniem do pisania zapoznać się – na czym polega kunszt pisania książek!
Jest to o tyle ciekawe zajęcie, iż samemu można poznać jak wielką sztukę piśmienniczą przedstawiają swoją osobą pisarze. W czasach gdy nie było prądu i medialności pisanie było czymś powszechnym. Niestety w dobie rozwoju cywilizacyjnego jest zepchnięte na margines. Osoby które przedstawiają swoimi osobami wielki intelekt i geniusz pisarski niestety popada w niełaskę. Dlatego proszę wszystkich chętnych do pisania
Poświęćcie choć trochę czasu na napisanie samemu jakichś tekstów! pozwoli to wam rozwinąć siebie mentalnie. Pozwoli to wam realnie spojrzeć na życie i aspekty odczuć z tym powiązane.
Pozdrawiam
Karol M.
Pozdrawiam wiernego czytelnika i dziękuję za apel.