Przyjaciel jest wsparciem dla głównego bohatera, ale bywa też sprawcą kłopotów. Rzuci wszystko dla bohatera, ale może też udzielać złych rad, działając nieświadomie przeciwko niemu. Poznaj 3 typy literackich sprzymierzeńców: mędrca, mentora i najlepszego przyjaciela.
Spis treści:
Mędrzec
Jest mistrzem i nauczycielem bohatera, jego głosem rozsądku. To prawie wszechwiedzący i bardzo mądry człowiek, który potrafi wydostać bohatera z tarapatów, ale często nie ma na to ochoty. Jeśli decyduje się pomóc bohaterowi, to tylko pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane tak, jak on tego chce. Jego słowo jest prawem.
Z czasem Mędrzec zaczyna lubić bohatera, wciąż jednak traktuje go jak dziecko. Kiedy bohater odniesie sukces, Mędrzec odczuwa satysfakcję. Jednak, kiedy uczeń zapomni o swym mistrzu, on nie potrafi mu tego wybaczyć.
Mędrcem może być osoba o niezwykle bogatym doświadczeniu w zawodzie, w którym bohater jest adeptem.
Mentor
Służy radą i angażuje się w problemy bohatera. Odnajduje w bohaterze siebie z dawnych lat i dzięki temu ponownie przeżywa swą młodość. Zadanie, które stawia sobie bohater, jest podobne do celu, którego Mentor nigdy nie osiągnął. Jeśli pomoże bohaterowi, to może osiągnąć ten cel dzięki niemu.
Mentor ma za sobą więcej doświadczeń w dążeniu do tego samego celu i może w związku z tym wywierać nadmierną presję. Czasami zostawia bohatera na pastwę losu akurat wtedy, gdy ten potrzebuje go najbardziej. Chce w ten sposób go ukarać i pokazać, jak bardzo jest mu potrzebny.
Z powodu przyjaciela-mentora bohater może mieć trudności z usamodzielnieniem się w swoich działaniach i przez wiele lat widzi siebie w jego oczach.
Mentora można przestawić np. jako dawnego nauczyciela ze szkoły, trenera bądź eksperta w dziedzinie, w której specjalizuje się bohater.
Najlepszy przyjaciel
Jest powiernikiem bohatera, bliższym mu niż mędrzec czy mentor. Zawsze pod ręką, gotowy i chętny do pomocy, której jednak nie zawsze potrafi udzielić. Uwielbia głównego bohatera i żyje dla przyjaźni. Jeśli bohater się od niego oddala, zrobi wszystko, co w jego mocy, by to naprawić.
Bohater mógł poznać najlepszego przyjaciela w dzieciństwie, w czasach szkolnych, na uniwersytecie, czy w pracy. Może się też tak zdarzyć, że dopiero co się poznali i ich przyjaźń dojrzewa na oczach czytelnika
Czasami, kiedy bohater drastycznie się zmienia, najlepszy przyjaciel czuje się zagrożony, ponieważ wie, że musi albo zmienić się wraz z przyjacielem albo odejść z jego życia.
Najlepszy Przyjaciel może bardzo „namieszać” w życiu bohatera, a tym samym w fabule, kiedy jest zazdrosny o jego sukcesy lub relacje z innymi, ponieważ boi się, że zmieni się pod ich wpływem. Wówczas może udzielać mu złych rad.
Choć zwykle wspiera bohatera, potrafi też zniechęcać go do tego, by dążył do największego pragnienia w trosce o jego bezpieczeństwo.
Źródło: Victoria Lynn Schmidt, 45 Master Characters, Writer’s Digest Books, 2007
Inne archetypy bohaterów
autorka książek specjalistycznych i beletrystycznych, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana trenerka biznesu